Suça karışan 139 polis işten atıldı

  • Giriş : 19.01.2007 / 00:00:00

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan ve çeşitli suçlara karıştıkları tespit edilen 139 memur işten atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, emniyet teşkilatı içerisinde suça karışanların tespit edilerek ayıklandığını belirterek, geçen yıl bu kapsamda 139 kişinin teşkilattan atıldığını bildirdi.

Çalışkan, haftalık bilgilendirme toplantısında, teşkilatlarından geçen yıl yaş haddinden emeklilik, isteğe bağlı emeklilik, vefat, intihar, başka kurumlara geçiş gibi sebeplerden dolayı 5 bin 735'i emniyet hizmetleri sınıfından olmak üzere 6 bin 697 kişinin ayrıldığını kaydetti.

Çalışkan, 2006 yılında 11 bin 183 yeni mezun polisin de teşkilata katıldığını söyledi. İsmail Çalışkan, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülen projeler hakkında bilgi verdikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin ''ekip aracından inen bir polis memurunun bilgisayar firmasından hırsızlık yaptığına dair görüntülerin televizyonlarda yayınlandığını'' söylemesi üzerine Çalışkan, söz konusu iddianın ortaya atıldığı görüntülerle ilgili incelemenin yapıldığını belirtti. Her meslekte bu tür olayların olabileceğini, emniyet teşkilatının 200 bin kişilik büyük bir kurum olduğunu kaydeden Çalışkan, geçen yıl çeşitli olaylara karışan 139 kişinin teşkilattan atıldığını vurguladı. Çalışkan, teşkilatlarında bu tür suçlara karışanların tespit edilerek ayıklandığını ifade etti. Emniyet teşkilatına ilişkin ''insan hakları ihlalleri ve işkence iddialarının son zamanlarda arttığı'' yolundaki bir soru üzerine Çalışkan, terör örgütleri ve organize suç gruplarının ''kendilerine işkence yapıldığını ve haklarının ihlal edildiğini'' her zaman taktik olarak öne sürdüklerini bildirdi. Polisin gözaltına aldığı kişilerin gözaltı işleminden önce ve soruşturma sonunda doktora çıkarıldığını, soruşturmanın her aşamasında avukatlarının hazır bulunduğuna dikkati çeken Çalışkan, ''Bu tür iddialar yok denecek kadar azaldı'' diye konuştu.

Suçlarda meydana gelen artışlarla ilgili bir soru üzerine Çalışkan, Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu'nda değişiklik için bir çalışma yaptıklarını belirterek, bu kapsamda parmakizi alınması, arama ile ilgili bazı değişikliklerin öngörüldüğünü söyledi. Çalışkan, Asayiş Daire Başkanı Hüseyin Özalp başkanlığında bir heyetin de yapılması öngörülen değişiklikler kapsamında Almanya'da çalışmalarda bulunduğunu kaydetti

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious