Suça karışan gençlere askeri kamp!

Suça karışan gençlere askeri kamp!.15402
  • Giriş : 02.07.2009 / 18:41:00

Danimarka'da hükümet bu sonbaharda genç yaşta suça karışan gençlerle mücadele etmek için geniş kapsamlı önlemler içeren bir yasa tasarısı hazırlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Danimarka'da suç işleyen gençleri hizmet etmek ve eğitim görmek için askeri kamplara göndermeyi öngören bir kanun tasarısı hükümet ortakları Liberal Parti ve Muhafazakâr Parti ile birlikte Danimarka Halk partisinin de desteğiyle yasalaşmak üzere.

Tasarının temelinde suça karışmış gençlerin askeri kamplarda çalıştırılması yatıyor. Tasarının mimarlarından biri olan Liberal Partinin Adaletten sorumlu sözcüsü Kim Andersen tasarının suç işleyen bütün gençleri kapsamadığını sadece 15 yaşın üzerindekiler için geçerli olacağını belirtiyor. Andersen gazetecilere yaptığı açıklamada, "Söz konusu kanun tasarısıyla suça karışmış gençler askeri kamplardaki tamir bakım ünitelerinde çalışacak ve barakaların boyanması gibi işleri yürütecekler" dedi. Andersen gençlerin altı aydan bir yıla kadar askeri kamplarda kaldıktan sonra toplum içerisine dönebileceğini ve herhangi bir eğitim ya da iş için hazır olacaklarını belirtti.

"Savunma kuvvetleri gençleri disiplinli olmaya zorlar. Ayrıca; onlara sabahları erken kalkmayı, görevlerinin bilincinde olmayı ve hiyerarşiye saygı göstermeyi öğretir" diyen Andersen tasarının gençleri suçtan uzak tutmak için etkili olacağını savundu.

Diğer taraftan ülkede tasarının gençler üzerinde olumsuz etkileri olacağını düşünenlerde var. Danimarka Sosyal İşçiler Birliği Başkanı Bettina Post'ta bunlardan biri. Gençlerin askeri çevrede gerekli desteği bulamayacağını savunan Post, "Askeriye normal gençler için uygun, ancak burada eğitimli kişilerden sosyal destek alması gereken suça karışmış gençlerden bahsediyoruz. Bence onların ilgi ve desteğin olmadığı bir askeri sisteme ihtiyaçları yok" dedi.

Suça karışmış gençlerin askeri kamplara gönderilmesi sadece Danimarka'nın başvurduğu bir yöntem değil. Amerika Birleşik Devletleri gençleri hapishanelerden uzak tutabilmek için 80'li yıllardan bu yana askeri kamplara göndermekte dahil olmak üzere çeşitli eğitim programları uyguluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*