Suçlamalar: "Suç delillerini gizleme ve değiştirme"

Suçlamalar:
  • Giriş : 17.01.2008 / 17:54:00

Trabzon İl Jandarma Komutanı ve İstanbul Emniyet Müdürü hakkında suç duyurusunda bulundular.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hrant Dink davası avukatları Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz ve bazı askerler ile İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve İl Emniyet Müdürlüğü görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Dink ailesi avukatlarından Fethiye Çetin, Albay Öz ile diğer askerler hakkında suç delillerini gizleme, değiştirme ve görevi suistimalden, Cerrah ve diğer emniyet görevlileri hakkında ise kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Uğradığı silahlı saldırı sonucu bir yıl önce öldürülen Agos Gazetesi Eski Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in davasında avukatlar yeni suç duyurusunda bulundu. Dink ailesi avukatlarından Fethiye Çetin, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelerek iki ayrı suç duyurusunda bulundu.

Adliye çıkışında açıklama yapan Avukat Fethiye Çetin, Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz, İstihbarat Şube Müdürü Yüzbaşı Metin Yıldız, Merkez Jandarma Karakol Komutanı Başçavuş Cevat Eser, Merkez Jandarma Bölük Komutanı Üsteğmen Murat Akçe, Başçavuş Okan Şimşek ve Uzman Çavuş Veysel Şahin hakkında suç delillerini gizleme, değiştirme, görevi suistimal ve görevi ihmalden suç duyurusunda bulunduklarını anlattı. Savcılığa verilen suç duyurusunda kimliği belirsiz bir kişinin 20 Ocak 2007 günü Trabzon Jandarma Komutanlığı'nı arayarak televizyonlardan yayınlanan görüntülerin O.S.'ye ait olduğunu, adresini ve babasının ne iş yaptığını bildirdiği, ayrıca "İstanbul'a bildirin, kaçtı buradan. İstanbul'a gitti arkadaşlarıyla, orada yapıldı."şeklinde çok önemli bilgi verdiği belirtildi. Bu ihbara rağmen Trabzon Jandarma Komutanlığı'nın bu telefon konuşmasının çözümünü 9 gün sonra yaptığının ifade edildiği suç duyurusunda böylece sürmekte olan soruşturmanın esasını etkileyecek çok önemli bir delilin gizlendiği iddia edildi.

Ayrıca jandarmanın düzenlediği "Haber Kayıt ve Bildirim Formu" ile "Görev Sonuç Raporu" arasında ciddi farkların olduğu ileri sürülürken jandarmanın elinde şahısların 4 kişi oldukları, İstanbul'a gittikleri, ev ile Agos Gazetesi güzergahında krokiler hazırlandığı gibi önemli ve başka yerde olmayan bilgilerin bulunduğu iddia edildi. Bu durumun jandarmanın elinde daha çok bilgi olduğu, cinayetten önce cinayete ilişkin ayrıntılı bilgilere sahip olduğu ancak bunu savcılıkla paylaşmadığı hissini uyandırdığı belirtildi. Söz konusu iki rapor arasındaki çelişkinin kasıtlı yapıldığını düşündüğünü söyleyen Avukat Çetin, bu çelişkinin nereden kaynaklandığının araştırılması gerektiğini kaydetti. Çetin, yaptıkları suç duyurusu dosyasının ana dava ile birleştirilmesini de istediklerini ifade etti.

Dink ailesi avukatları İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve Emniyet Müdürlüğü görevlileri hakkında ise kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Başvuruda, Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nden gelen 17 Şubat 2006 tarihli yazı ile ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün yatığı işlemlerin yeterli olmadığı belirtildi. İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin de bu konuyu rapor ettiklerinin hatırlatılırken sadece İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler hakkında soruşturma izni verildiği kaydedildi. Cerrah ve diğer görevlilerin bulundukları makam gereği Hrant Dink'in öldürülmeden önce yaşanan gelişmeleri bilmemelerinin düşünülemeyeceği ileri sürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious