Suçların temelinde aileler var

  • Giriş : 28.04.2006 / 00:00:00

Okul önlerinde yaşanan şiddet olayları Erzurum'da masaya yatırıldı. İl Eğitim ve Gençlik Komisyonu tarafından yapılan toplantıda gençlerin olaylara karışmaması için ailelere büyük görev düştüğü kaydedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erzurum Valisi Celalettin Güvenç, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Kadir Yılmaz, İl Emiyet Müdür Yardımcısı Nurettin Arıcı, Milli Eğitim Müdürü Fevzi Budak ve Atatürk Üniversitesi (AÜ) Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi (AÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Osman Samancı 'nın katıldığı toplantıya okul aile birliklerinini temsilcileri ve öğrenciler katıldı.


"SUÇLARIN TEMELİNDE AİLELER VAR"
Erzurum Valisi Celalettin Güvenç, gençlerin ve çocukların karıştığı suçların temelinde aililerin olduğunu kaydetti. Güvenç, "Suçun temelinde aileler yatıyor. Devletin aydınlık geleceğini oluşturacak çocuklar ve gençlerdir. Çocuklarımıza sahip çıkmalıyız. Genç nüfusa sahip bir ülkeyiz. Eğitim kuruluşlarına burada büyük görev düşüyor. Yangın büyümeden tedbir alacak güçteyiz. Sorunları çözecek potansiyele ve bilgi birikimine sahibiz. Bütün kurumlar birlikte hareket ederek bu sorunun da üstesinden geliriz." dedi.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Kadir Yılmaz ise dünyanın hiçbir yerinde gençlerin ve çocukların karıştığı şiddet olaylarının polisiye tedbirlerle önlenemediğini söyledi. Yılmaz, "Burada alilere büyük görev düşüyor. Polisiye tedbirlerden ziyade alilerin kendi sorumluluklarını bilmesi lazım." diye konuştu.

Hırsızlık, darp gibi 40 civarında suça karışan bir çocukla arasında geçen diyoloğu aktaran Yılmaz, "Cezaevinde yatan ve 40 civarında bir suça karışan çocuğa (Artık şu suçları işlemesen de senden kurtulsak.) dedim. O da, (Savcı bey! Ben, sizin çocuğunuz olsaydım bunları yapar mıydım?) dedi. Eğer çocuklarımıza sahip çıkarsak onlar hiçbir suça karışmayacaklardır." ifadelerini kullandı.


"SUÇA KARIŞAN ÇOCUKLAR ARKADAŞLARINDAN ETKİLENİYOR "
İl Emniyet Müdür Yardımıcısı Nurettin Arıcı, suça karışan çocuklar arasında yaptıkları araştırmada 837 çocuğun arkadaşlarından etkilendikleri yönünde görüş bildirdiklerini kaydetti. Arıcı, gençelerin diğer sebepler olarak ailevi, ekonomik ve özenti nedenlerini gösterdiklerini aktardı. Nurettin arıcı, kız çocuklarının evlenmek için evden kaçtıklarını, bu tür kızlar da 18 yaşına girdiklerinde evde kalacakları düşüncesi nedeniyle böyle bir davranışta bulundukları aktardı.

Liseliler arasında düzenlenen çay partilerine ailelerin dikkat etmesini isteyen Arıcı, "Liseliler arasında çay partileri düzenleniyor. Bu tür partilere aileler dikkat etmeli. Biz emniyet olarak bu tür organizasyonları takip ediyoruz. Ancak aileler ne olduğu bilinmeyen bu tür yerlere çocuklarını göndermemeli." dedi.

Özel okullarda şiddet olaylarının hemen hemen hiç görülmediğini kaydeden Arıcı, "Özel okullara giden çocukların aileleri belirli bir hedefi ve vizyonu sahip insanlar. Çocuklarını takip ederek onlara daha iyi bir gelecek hazırlamak için çalışıyor." ifadelerini kullandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Budak ise ilde 169 bin öğrenci bulunduğunu belirterek, "Öğrenciler arasında yaşanan şiddet olaylarını önlemek için okul önlerinde kesici alet satışlarını engellemek için denetimler yapılıyor. Sosyal ve kültürel faliyetlere ağırlık veriyoruz. Okullarımızda 236 adet disiplin olayı yaşandı. Bu olaylar ideolojik değil. Daha çok öğrenciler arasında yaşanan ufak çaplı tartışmalardan oluşuyor." dedi.


BİLGİSAYARDAKİ ŞİDDET İÇERİKLİ OYUNLARA DİKKAT
Atatürk Üniversitesi (AÜ) Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi (AÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Osman Samancı bilgisayarlarda şiddet içerikli oyunların öğrencileri olumsuz etkilediğini vurgulayarak, "Bilgisayarda oynanan şiddet içerikli oyunlar çocukları ruhsal ve bedensel yönden etkiliyor. Öğrencilerin zamanlarını bilgisayar başında geçirmelerini sağlayarak ders çalışmalarını engelliyor." diye konuştu.

Diğer taraftan toplantıya katılan okul aile birlikleri ve muhtarlar da ilde sosyal ve kültürel faaliyetlerin yapılacağı bir kültür merkizi ve spor komplekslerinin yapılmasını istedi. Vali Güvenç ise, istekleri tek tek not alarak ilgileneceklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious