Suda 150 bin ton tasarrufluk buluş

Suda 150 bin ton tasarrufluk buluş.7334
  • Giriş : 05.02.2009 / 20:07:00

Falcon Waterfree Technologies'in ürettiği ''Susuz Pisuvarlar'' ile yılda pisuvar başına yaklaşık 150 ton su tasarrufu sağlandığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Allimeks Yapı Malzemeleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti'den yapılan açıklamada, ''Metrocity''de, ''Kanyon Mars Sinemaları''nda, ''Ece Town Center''da, bazı üniversitelerde ve şirketlerde her gün binlerce erkeğin susuz pisuvar kullanarak, farkında olmadan her yıl sadece 1 pisuvardan 150 ton su tasarrufu sağlanmasına katkıda bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, ''susuz pisuvarları kullanan bazı müşteriler üzerinde yapılan detaylı tasarruf analizi hesaplamaları sonucuna göre, müşterilerden birinin 2 bin 50 metreküp su tasarrufu yaparak 18 bin TL yerine 5 bin 500 TL su parası, diğer bir müşterinin ise 14 bin 400 metreküp su tasarrufu sağlayarak 72 bin TL yerine 20 bin TL su parası ödediği'' ifade edildi.

Dünyada 10 yılı aşkın süredir kullanılan susuz pisuvara Türkiye'nin alışmasının çok da kolay olmadığı dile getirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Çünkü bu pisuvarlarda hiç su kullanılmıyor. Bu durumda ilk akla gelen sorular, 'acaba hijyenik mi, koku yapar mı, nasıl temizlenecek?' Falcon Waterfree Technologies, bu pisuvarı üretirken bunları düşündü. Bu nedenle de eski tip pisuvarlara göre daha da hijyenik, hiç koku yapmayan ve kolayca temizlenebilen pisuvarlar üretti. Ancak bilimsel verilere ve testlerle yetinmek istemeyen kurumların yöneticileri haklı olarak bu pisuvarları kendileri kullanarak da denemek istediler. İsteyen denedi, çok kısa bir deneme süresinin ardından şu ana kadar pisuvarlarımızı istemeyen olmadı.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*