Suda karpuz çatlatamazsınız

  • Giriş : 28.06.2006 / 00:00:00

Gıda Yüksek Mühendisi Mehmet Akif Şen, gıdaların piknik alanlarındaki derelerde yıkanmasının sakıncalı olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şen, “Piknik alanlarına götürülen sebze ve meyveler genellikle dere yataklarında yıkanıyor. Bu son derece tehlikeli. Derelere her türlü lağım ve hayvan dışkısı gibi atıklar akıyor. Dere suyundan sebze ve meyvelere bulaşan zararlı mikroorganizmalar insan sağlığında kalıcı hastalıklara yol açabilir. Buna da çok dikkat edilmesi gerekir.” dedi.

Halk arasında “karpuz çatlatma” olarak bilinen soğuk dere suyuna karpuz bırakarak çatlamasını beklemenin çok sakıncalı olduğunu belirten Şen, “Halkımız piknik alanlarındaki derelere karpuz bırakarak soğuk suda çatlayana kadar soğumasını bekliyor. Ama çatlayan karpuzun içine dere suyu girdiğinde sudaki mikroorganizmalar daha sonra karpuzla birlikte yenildiği için çok ciddi hastalıklara sebebiyet verebilir.” diye uyardı.

Mangal yapmanın püf noktaları nelerdir?

Lezzetli bir mangal için kullanılacak beyaz ve kırmızı et gibi malzemelerin bir gün önceden hazırlanarak sosa yatırılması, köftelerin ise şekillendirilerek buzdolabı ısısında bekletilmesi gerekiyor.
Hazırlanan malzemeler piknik süresi boyunca bozulmaması için mangal yapımına kadar buz dolu poşetin içinde bekletilmeli. Aksi takdirde güneşin altında yüksek proteinli malzemelerde mikroorganizmalar toksin (zehir) oluşturabilir.
Kullanılacak malzemeler mangal yapılırken iki ayrı maşa kullanılmalıdır. Çiğ ete dokundurulan maşa ile pişmiş ete dokundurulan maşa ayrı olmalı. Aksi takdirde çiğ ette bulunan mikroorganizmalar pişmiş ete bulaşır. Bu da sağlık açısından sakıncalıdır.
Izgara yapılırken pişirilen malzeme ile mangal kömürü arasındaki uzaklığın minimum 15 cm olması gerekiyor. Kömüre çok yakın mesafede pişirilen ette kanserojen madde oranı yüksek olur. Bu durum insan vücudunda zamanla istenmeyen hastalıklara neden olur.

Malzemelerin pişirilmesinde acele edilmemeli. Yani ürünün birdenbire değil de ağır ateşte yavaş yavaş pişirilmesi hem lezzet açısından hem de sağlık açısından bir hayli önemlidir. En iyi mangal kömürü kor halindeki kömürdür.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious