Sudan, Afrika Birliği'ni istemiyor

  • Giriş : 04.09.2006 / 00:00:00

Sudan, sorunlu Darfur bölgesinde görev yapan Afrika Birliği'nden 30 Eylül'e dek ülkeyi terketmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sudan, Afrika Birliği'nden ülkeden ayrılmasını istediSudan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cemal İbrahim, yaptığı açıklamada, Afrika Birliği'nin artık görevini yerine getiremeyeceği için ülkeden ayrılmasını istediklerini ve bunun nihai kararları olduğunu açıkladı. Sözcü, Afrika Birliği'nin görevini bir başkasına devretme hakkının bulunmadığı görüşünde olduklarını ve birlikle çalışmaya devam edip etmemeye karar verecek tarafın kendileri olduğunu söyledi.

Afrika Birliği, Darfur bölgesindeki görevini yerine getirmek için gerekli paranın ancak ekim ayı ortasına dek yetebileceğini bildirmişti. Darfur bölgesinde geçen mayıs ayında varılan barış anlaşması, görüşmelere katılan 3 isyancı gruptan yalnızca 1'i tarafından imzalanmıştı.

BM Güvenlik Konseyi, geçen ay sonunda Darfur'daki Afrika Birliği tarafından yönetilen barış gücünün BM'ye devredilmesini ve gücün yetkilerinin genişletilmesini öngören bir kararı kabul etmişti. Konsey, bu kararla 5 Mayıs'ta imzalanan Darfur Barış Anlaşması'nın uygulanmasını sağlamak ve bölgedeki insan hakları ihlallerinin önüne geçmek isterken, Sudan ise bu kararı reddediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious