Sudan, Türkiye'yi örnek alıyor

Sudan, Türkiye'yi örnek alıyor  .11619
  • Giriş : 28.02.2008 / 12:30:00

Sudan'ın Ankara Büyükelçisi Dr. Muhammed Elhasan Ahmed Elhac, ülkesinin demokratikleşme konusunda Türkiye'yi örnek almak istediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'de hükümetin son yıllarda gerçekleştirdiği reformlar ve demokratikleşme çabalarını yakından izlediklerini belirten Sudan Büyükelçisi, "Türkiye şu anda Orta Doğu'nun en demokratik ülkelerinden biri. Biz de Sudan'da demokratikleşme konusunda Türkiye'yi örnek almak istiyoruz. Ülkemizde demokrasinin gelişmesi için caba harcıyoruz" dedi.

Anadolu Ajansı ile Sudan Haber Ajansı arasında işbirliği anlaşması imzalanması konusunu görüşmek üzere A.A Genel Müdürü Dr. Hilmi Bengi'nin kendisini elçilikte ziyareti sırasında konuşan Elhac, Türkiye'nin zorlu bir bölgede bulunduğunu ve sürekli karşısına sorunlar çıkmasına rağmen bunlarla doğru politikalar izleyerek başarıyla başa çıktığını gördüklerini kaydetti.

Terörle mücadele konusunda Türkiye'nin bir zamanlar "katliam yapmakla suçlanırken" şimdi hem terörü dize getirdiğini hem de bu konuda tüm dünyanın desteğini arkasına almayı başardığını, artık tüm dünyanın Türkiye'nin bu konudaki haklılığını teslim ettiğini söyleyen Sudan Büyükelçisi, "Türkiye, diplomasi ve siyasetteki başarısını dünyaya kanıtlamıştır. Türkiye dış politikada da hiçbir ülkenin güdümünde olmadığını ispat etti ve kendi istediği alanlarda gücünü kullanmaya başladı " diye konuştu.

-AFRİKA'YA AÇILIMA DESTEK-

Afrika'nın uzun süre Türkiye için unutulmuş bir kıta olarak kaldığını ancak son yıllarda hükümetin bu kıtaya açılım kararı almasından ve güçlü biçimde kıtaya girmeye başlamasından büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Elhac, "Bu durum uluslararası alanda Türkiye'nin değerini artıracaktır" dedi.

Türkiye'nin Afrika'da 10 ülkede daha büyükelçilik açma kararını çok isabetli ve olumlu bulduklarını kaydeden Elhac, "Afrika'nın tam ortasında yer alan ve en büyük ülkesi olarak biz Türkiye'ye yürekten çok güçlü destek sağlayacağız. Türkiye'nin Afrika'da en has dostu rolünü oynayacağız" diyerek, Türkiye'nin kıtadaki etkinliği için her şeyi yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Türkiye'yi tüm milli davalarında da koşulsuz desteklediklerini kaydeden Elhac, BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği için de oylarını Türkiye'ye vereceklerini belirtti. Elhac, Türkiye'nin Kıbrıs konusundaki görüşlerini de desteklediklerini söyledi.

EXPO 2015 konusunda da Türkiye'yi desteklediklerini ifade eden Büyükelçi, yeni EXPO üyesi olmaya çalıştıklarını, üye olur olmaz da oylarının EXPO 2015'in İzmir'de yapılmasından yana olacağını bildirdi.

Elhac, son 4-5 yıl içinde Türkiye'nin gösterdiği ekonomik başarıya da değinerek, dünya ekonomik krizle sarsılırken Türkiye ekonomisinin sapasağlam ayakta olduğunu kaydetti. Bundan büyük mutluluk duyduklarını belirten Elhac, "Türkiye'nin gücü bizim gücümüzdür" dedi.

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer Hasan Ahmed El Beşir'in Türkiye'de çok iyi ağırlandığını ve bundan onur duyduklarını ifade eden Elhac, El Beşir'in ziyareti sırasında da söylediği gibi ülkesinde tekstil, inşaat ve diğer alanlarda Türk iş adamlarına öncelik tanıdıklarını vurguladı. Ahmed Elhac, ülkesinde çalışan Türk iş adamlarının çok sevildiğini kaydederek, daha çok Tük iş adamını Sudan'da görmek istediklerini belirtti.

Elhac, tekstil ve inşaatın yanı sıra tarım gibi diğer alanlarda da dünyaya açılacak şekilde işbirliği olanaklarının mevcut olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious