Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir Ankara'ya geliyor

Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir Ankara'ya geliyor.11619
  • Giriş : 21.01.2008 / 10:05:00

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer Hasan El Beşir, bugün Ankara'ya geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer Hasan El Beşir, bugün Ankara'ya geliyor. El Beşir için, Çankaya Köşkü'nde resmi karşılama töreni düzenlenecek.

Sudan lideri, Darfur'daki katliamların sorumlusu Cancavid militanlarını el altından desteklediği iddiasıyla, Batı tarafından eleştiriliyor.

Sudan Cumhurbaşkanı, Türkiye'de 2 gün kalacak ve seyahatinin ilk ayağı Ankara olacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından ağırlanacak olan Sudan heyeti ile yapılacak görüşmelerde, Türkiye-Sudan ilişkileri, Darfur sorunu ile uluslararası ve bölgesel konular ele alınacak.

Sudan Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı Köksal Toptan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşecek.

El Beşir ve beraberindeki heyet, 22 Ocak Salı günü İstanbul'a geçecek, Türk ve Sudanlı işadamlarının yapacağı toplantıya katılacak.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye-Sudan ilişkilerinin son yıllarda ivme kazandığı, ticaret hacminin 200 milyon dolara ulaştığı bildirildi.

Sudan'da 80'in üzerinde Türk firmasının faaliyet gösterdiği, Darfur'da Türkiye tarafından gerçekleştirilebilecek projelerin ön araştırmasının Türk işbirliği ve kalkınma idaresi (TİKA) tarafından yapıldığı da açıklamada yer aldı.

İnsan Hakları Özleme Örgütü'nden Türkiye'ye çağrı

İnsan Hakları İzleme Örgütü ise Türkiye'den, Ankara'yı ziyaret edecek olan Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan El Beşir'e, Darfur bölgesindeki insan hakları ihlallerine son vermesi için baskı yapmasını istedi.

Merkezi New York'taki örgütün Afrika müdürü Georgette Gagnon, yaptığı açıklamada, kitlelerin insan haklarını ihlal etmekten sorumlu tutulan bir liderin Türkiye'ye davet edilmesinden şaşkınlık duyulduğunu belirtti.

Gagnon, Türk yetkililerin, Beşir'i Darfur'daki zulümlere son vermeye çağırarak, insan hakları ilkeleri konusunda verdiği taahhütleri teyit etmesi gerektiğini kaydetti.

Beşir'in hükümeti, Sudan'ın batısındaki sorunlu bölge Darfur'da 5 yıldır devam eden saldırı ve şiddet olaylarından sorumlu tutuluyor.

Darfur'da yaklaşık 200 bin kişinin öldüğü, 2.5 milyon kişinin ise evlerini terkettiği bildiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious