Sudan lideri, BM askerlerine karşı

  • Giriş : 07.06.2006 / 00:00:00

Sudan'ın sorunlu bölgesi Darfur'a BM askerlerinin gönderilebilmesi için Sudan lideri Ömer Beşir'i ikna için Hartum'a gelen BM Güvenlik Konseyi üyelerinin bu konuda başarısız olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ancak Beşir ile 2 saat görüşen üyeler Sudan liderini ikna edemedi. Bazı üyeler, Beşir'in Darfur'da barış anlaşmasının imzalanmasının ardından bölgedeki işi Afrika Birliği (AU) askerlerinin yapabileceğini savunduğunu belirtti.

Sudan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cemal İbrahim, BM ve AU'nun bu hafta yapacağı askeri değerlendirmenin ardından Hartum hükümetinin konuyu görüşebileceğini belirterek bu noktadan sonra konunun siyasi taraflarla görüşülebileceğini kaydetti. BM'den gelen üyelerin Dışişleri Bakanı Lam Akol ile görüşmesinin ardından sözcü İbrahim, "Doğru yolda ilerliyoruz." dedi.

İngiltere BM Büyükelçisi Emyr Jones Parry yaptığı basın toplantısında, "Müdahele gücü göndermek gibi bir niyet yok." dedi. Darfur barış anlaşmasına imza atmayan isyancı gruplara yönelik olarak Parry, "Mesajımız anlaşmayı imzalamaları ve anlaşmayı engellemeleri halinde Güvenlik Konseyi'nin olayı çok yakından takip edeceği olacak." dedi. Rus elçi vekili Konstantin Dolgov, Sudanlı liderlerin BM askerlerine çok karşı olduğunu belirterek, "Tekrardan Sudan hükümetinin düşüncelerini dinledik." dedi.

AU gözetiminde 2 yıl süren görüşmelerin ardından örgütün sunduğu barış anlaşmasına Hartum yönetimi imza atarken görüşmelerin ardından Sudan Özgürlük Ordusu (SÖO) de imza atmıştı. Ancak Adalet ve Özgürlük Hareketi (AÖH) imza atmaya görüşmelerin sürdürülmesine rağmen imzaya yanaşmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious