Sudan liderine soykırım davası

Sudan liderine soykırım davası.7641
  • Giriş : 14.07.2008 / 16:39:00

Uluslararası Ceza Mahkemesi savaş suçu işlediği gerekçesiyle Hasan El Beşir hakkında dava açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) savcısı Luis Moreno Ocampo, Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan El Beşir hakkında Darfur bölgesinde soykırım yaptığı, insanlığa karşı suç işlediği ve Dafur'da savaş suçu işlediği gerekçesiyle dava açtı.
Savcılık iddianamesinde, Beşir'in kontrolündeki güçler ve ajanların en az 35 bin sivili öldürdüğü, çatışmalar yüzünden evlerini terk edenlerden 80 bin ila 265 bininin yavaş yavaş ölümüne neden olduğu ileri sürüldü.

UCM savcısı, yönelttiği iddialar kapsamında yargıçlardan Beşir'in tutuklanması için müzekkere yayımlamalarını talep etti.

İddianamede, Beşir'in başka kişiler eliyle, Darfur'daki Fur, Masalit ve Zağava etnik gruplarına devlet aygıtları, silahlı güçleri ve milis/Cancavit güçlerini kullanarak soykırım suçu işlediği belirtildi. Savcı, Beşir'i cinayet, Darfur halkını yok etme, işkence, tecavüz ve 2,9 milyon kişiyi göçe zorlama nedenlerinden insanlığa karşı suç ve savaş suçu işlemekle de itham etti.

Savcı, Beşir hakkında müzekkere yayımlamasının yanı sıra Sudan Devlet Başkanının malvarlıklarına el konulmasını da istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*