Sudan Rusya'dan silah parası istedi

  • Giriş : 20.10.2006 / 00:00:00

Sudan'ın, silah ve askeri uçak gibi savunma malzemeleri alabilmek için Rusya'dan 1 milyar dolar borç istediği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rus Kommersant gazetesinde bugün yayımlanan haberde, Rusya Savunma Bakanı ve Başbakan Birinci Yardımcısı Sergey İvanov ile Sudan Savunma Bakanı Abdulrahim Hüseyin'in dün Moskova'da yaptığı görüşmede, Sudan tarafının Rusya'dan kendilerine askeri jet ve helikopter satmasını istediği kaydedildi.
Gazete, Rus tarafının bu talebe henüz bir yanıt vermediğini belirterek, Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in de Hüseyin aracılığıyla Putin'e gönderdiği mektupta, önemli miktardaki askeri jet ve helikopterlerin kendilerine satılmasını istediği ifade edildi.
Sudan yönetiminin, askeri teçhizatının modernize edilmesi için 25 yıllık bir plan hazırladığı ve bu planda Rusya'ya kilit rol oynamasının önerildiği vurgulanan haberde, şöyle denildi:
''Bu plana göre, Moskova Sudan ordusuna yeni teknoloji silahlar sağlayacak ve bu yeni teknolojinin kullanımının Sudan askeri personeline öğretilmesi için uzmanlar gönderecek.'' Ancak, tüm bu planın Hartum'un yeterli parası olmaması nedeniyle tıkandığı vurgulanan haberde, Sudan'ın bu yüzden uzun vadeli borç istediği, ancak Moskova'nın uzun vadeli 1 milyar dolar borç verme fikrine sıcak bakmadığı kaydedildi.
Rus uzmanlar, Moskova'nın Sudan'a bu parayı borç olarak vermesi halinde, 25 yıldan önce geri alamayacağını belirterek, ''Ülke iç savaştan harap olmuş durumda ve bu yüzden hiçbir borcu geri ödeme güçleri yok'' uyarısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious