Sudan ucuz Alfa: 800 bin YTL!

Sudan ucuz Alfa: 800 bin YTL!.16106
  • Giriş : 15.04.2008 / 16:07:00

İtalyan otomobil üreticisi Alfa Romeo'nun sportif modeli 8C Competizione Spider Türkiye'de 395 bin eurodan (yaklaşık 800 bin YTL) başlayan fiyatlarla önümüzdeki yıl satışa sunulacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İlk kez Uluslararası Cenevre Fuarı’nda otomobil tutkunlarıyla buluşan Alfa Romeo 8C Spider, Türkiye’de de satışa sunuldu. Dünyada sadece 500 tane bulunacak 8C Spider, Alfa Romeo şıklığını, teknolojisini, tasarımını ve sportif ruhunu bir arada bulundurarak şimdiden efsane oldu.

SİPARİŞLER BAŞLADI

İtalyan efsanesi Alfa Romeo, tutkunlarını kendinden geçirecek yeni modeli 8C Spider’la yine göz kamaştıracak. İlk kez geçtiğimiz ay Cenevre’de düzenlenen fuarda otomotiv dünyasıyla tanışan 8C Spider kısa bir süre sonra Türkiye yollarında olacak. Dünyada sadece 500 şanslı Alfa Romeo tutkununun sahip olacağı 8C Spider, Türkiye’de de satışa sunuldu. Sınırlı sayıda kotası bulunan ve 2009 yılı içerisinde Türkiye’ye getirilecek 8C Spider için sipariş almaya başlandı.

SADECE 500 ADET ÜRETİLECEK

Alfa Romeo’nun yeni tutkusu 8C Spider’in ayrıcalığına ve farklılığına tüm dünyada sadece 500 şanslı müşteri sahip olabilecek. Bu otomobilin kaportasının altında 6 ileri sequential vites kutusunun eşlik ettiği 450 HP güç üreten güçlü 4.7 litrelik 8 silindir motor yer alıyor.

Güçlü olduğu kadar zarif çizgilere sahip yeni Alfa 8C Spider, alışılan Alfa-Romeo mühendisliği ve sürüş kalitesini taşıyor. Alfa Romeo Centro Stile tarafından tasarlanan 8C Spider, Alfa Romeo’nun mirası olan teknoloji ve zerafet değerlerini geleceğe yansıtacak bir temsilci olacak.

BÜYÜLEYİCİ TASARIM

Lastik seviyesinde çamurluklara açılmış olan yatay havalandırma kanalları ile aracın dinamikleri belirgin hale getirildi. Büyük boyutlu lastikler ve arka çamurluğun güçlü kasları akıcı çizgilerin şıklığını azaltmaksızın kişiliği ve aracın gücünü vurguluyor. Alfa Romeo’nun eşsiz tasarımı, 8C Spider’da kendisini fazlasıyla yaşatıyor.

Ön çamurlukta değerli bir mücevher gibi durmakta olan ‘gözyaşı damlası’ sis lambaları, teknoloji ve rasyonalitenin sentezi olan ön led ışıklar ve kapı kolları dış tasarımda en dikkat çekici özellikler.

Ön ızgaranın yorumlanmasında Alfa Romeo stilinin karakteristiklerini fazlasıyla gözlemlenebiliyor. Alfa Romeo 8C Spider, markanın tarihsel mirasına saygı duyarak, gelecekteki Alfa Romeo otomobillerinin varacağı noktanın habercisi oluyor.

Aracın tüm yüzey ve profilleri, camları ve dikiz aynalarının form ve konumları bilgisayar modelleme kullanılarak ve rüzgâr tüneli ve gerçek-ortam testleriyle optimize edildi. Yapılan testlerle şekillenen tasarım sayesinde, aracın çevresindeki hava akışı keskin kenar ve kıvrımlardan etkilenmeden doğal bir yol izliyor.

Büyüleyici tasarıma sahip Alfa 8C Spider, kendine özgü birçok özelliğe de sahip. Kontrol panelinden bir butonla kontrol edilebilen ‘elektro hidrolik’ otomatik kontrollu açılır tavan araçta hemen göze çarpıyor. Alfa 8C Spider’ın açılır tavanı üst üste binen iki yüzeyden oluşuyor ve dış yüzey çeşitli etkilere karşı koyabilen çok-katlı dokuma tekstil mazlemeden meydana gelirken, iç kat ise yüksek ses dayanımına sahip.

Açılır tavanda farklı renk alternatileri bulunurken, mükemmel bir estetiğe, aerodinamiğe ve ses konforu da bulunuyor. Ayrıca açılır tavan, özel geliştirilmiş katlanma yüzeyleri ile işlevsel anlamda daha çevik, hızlı ve emniyetli olmasıylada aracı mükemmelleştiriyor.

ANATOMİK KOLTUKLAR

İç tasarımda da, dış güzelliğini yansıtan Alfa 8C Spider, dashboard, kontrol paneli ve kapı panellerdeki yoğun kompozit malzeme ve karbon fiber kullanımı kadar, sürücünün anatomik özelliklerine göre ayarlanabilen karbon fiber ile güçlendirilmiş anatomik koltuklarla da sofistike bir ortam sunuyor.

Bu özelliği bugüne kadar sadece yarış otomobillerinde bulabilen sürücüler, Alfa Romeo 8C Spider farklılığıyla bu ayrıcalığa sahip olabilecek. Ayrıca iç ortamın maksimum ölçüde kişiselleştirilmesi için, müşteri farklı ortamlar ve estetik çözümler arasında seçim yapabiliyor.

Ayrıntıya ve işçiliğe gösterilen özel dikkatle fark edilebilen özelliklerin başında kontrast yapan renk tonları, dikişler ve katlanabilir koltukların Frau deriden yapılmış olması geliyor.

SPOR SÜRÜŞ KEYFİ

Aracın iç tasarımındaki ayrıcalıklar ve gösterilen özen, dış tasarımda da kendisini fazlasıyla gösteriyor. Alaşım jantlardan fren kaliperlerine dek her ayrıntısı özel olarak tasarlanan Alfa 8C Spider’ın sloganı “Kusursuz bir otomobil sahibinin kişiliğini yansıtır’. Markanın ruhuna uygun olarak spor bir sürüşün zevkini öne çıkaran Alfa 8C Spider’da mekanik ve güç anlamında mevcut ne varsa bulunuyor.

Araç, sporcu ruhuna yansıtmak adına ağırlığı en az indirme gereksinimiyle hareket eden ama aynı zamanda daha güçlü sürüşlerde yol tutuş ve çeviklik adına ağırlık dengesini optimize etmeyi başarabiliyor.

Bu sofistike teknoloji bayrağının altında Alfa 8C Spider, tek bir özel amaç için, hiçbir sürüş durumunda kullanım kolaylığından ve vites geçişlerinin kayıcılığından vazgeçmeksizin olağanüstü performansı garantilemek için tasarlanmış olan 6-vitesli şanzımanın eşlik ettiği yeni 8 silindirli 90°” 4691 cm3 bir motor içeriyor.

Bu yolla, 7000 rpm’de 450 HP motor gücü elde edilirken 7500 rpm’de maksimum torka ulaşıyor. Bu motora sequential 6-hızlı bir vites kutusu ve kendinden klitli diferansiyel unitesi eşlik ediyor.

F1 TEKNOLOJİSİ

50’lerdeki efsanevi Formula 1 araçlarını takip ederek Alfa 8C Spider ağırlığın dağıtılmasında en garanti yol olan transaxle tasarımı kullanıldı. Motor öndeyken, vites kutusu, diferansiyel ve hidrolik kavrama arkaya yerleştirildi. Transaxle tasarımı motor ve klitli difersnsiyelide içeren vites kutusu arasında rijit bir bağlantı öngörüyor. İki ünite iç kısmında şanzıman tahrik şaftının döndüğü tüp şeklinde bir elemanla bağlanmış ve bu yolla yük ön ve arka süspansiyonlar arasında eşit olarak dağıtılıyor.

Bu denli büyük güç üreten ve böylesi bir motora sahip olan araca mükemmel bir frenleme sistemi gerekiyor ve Alfa 8C Spider’a ön tekerlerde 380 mm arka tekerlerde 360 mm çapındaki karbon-seramik Brembo (CCM) fren takıldı. Bu çözüm en yoğun kullanımlarda bile güçlü bir frenlemeye olanak tanıyor.

Alfa Romeo 8C Spider’da ağırlığın dengelenmesi ve azaltılması dinamik performans ve sürüş kolaylığını arttırmakta. Ayrıca, mono-blok kaliperler maksimum rijitliği ve fren pabuçları üzerinde pistonların oluşturduğu yüksek basınçtan doğan deformasyonun en azda kalmasını garantiliyor. Bu nedenle Alfa Romeo 8C Spider kontrol ve sürüş zevkinden hiçbir ödün vermeyerek her şekilde ‘kendini bir Alfa Romeo olarak gösteriyor’.

Mükemmel yol tutuşuna katkıda bulunan bir diğer özellik de özel geliştirilmiş mükemmel performans sergileyen 20” lastikler ve bu lastikler 245/35 ön-süspansiyon ve 285/35 arka süspansiyona sahip. 8C Spider, alüminyumdan perfore jantlar, hafifliği ve maksimum fren havalandırma verimini sağlarken, VDC Alfa Romeo çekiş ve stabilite sistemi sürücünün kendi arabasında olduğunu hissini verir.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious