Sudan'da 8 kişiye idam cezası

Sudan'da 8 kişiye idam cezası.6247
  • Giriş : 17.08.2008 / 20:44:00

2'si Darfur'daki bir isyancı grubun üst düzey üyesi olan 8 kişiyi ölüm cezasına mahkum edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sudan'da bir terörle mücadele mahkemesi, başkent Hartum'a üç ay önce düzenlenen saldırıyla ilgili görülen davada 2'si Darfur'daki bir isyancı grubun üst düzey üyesi olan 8 kişiyi ölüm cezasına mahkum etti.

Savunma avukatı, aralarında Darfur'daki isyancı grup Eşitlik ve Adalet Hareketi'nin önde gelen isimlerinde Abdülaziz Uşar'ın da bulunduğu isyancı grubun üyesi 8 kişinin Hartum'a saldırıdaki rolleri nedeniyle asılarak idamına karar verildiğini söyledi.

Devlete karşı savaşmak ve yasa dışı silah kullanma suçlarının da yer aldığı mahkumiyet kararıyla ilgili savunma avukatı bir hafta içinde temyize başvuracaklarını kaydetti.

Son mahkumiyet kararlarıyla, Darfur'daki isyancı grup tarafından Hartum'a üç ay önce düzenlenen saldırıyla ilgili ölüm cezasına çarptırılanların sayısı 38'e yükseldi.

Darfur Adalet ve Eşitlik Hareketi 10 mayıs'ta Hartum'a girerek bölgede kontrolü ele geçirdiğini ileri sürmüş, kısa süre içinde sokağa çıkma yasağı ilan eden hükümetse isyancıların püskürtültüğünü açıklamıştı. Yaklaşık 200 kişinin öldüğü saldırının ardından yüzlerce Darfurlu tutuklanmıştı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*