Sudan'da aşiret çatışması: 49 ölü

Sudan'da aşiret çatışması: 49 ölü.7697
  • Giriş : 11.05.2009 / 22:03:00

Güney Sudan'ın başkenti Juba'da, hırsızlık ve siyasi anlaşmazlık nedeniyle karşı aşiret üyeleri arasında çıkan çatışmalar sonucu, çoğu çocuk 49 kişi hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şehrin Yukarı Nil bölgesinde Loe Nuer aşiretinin hayvanlarının çalınması üzerine intikam için köye geldiği öne sürülen aşiret üyeleri, siyasi gerginlik yaşadığı Nuer Jikany aşireti ile çatışmaya girdi. Yaşanan çatışmalarda çoğu çocuk olmak üzere 49 kişi hayatını kaybetti.

Son dönemlerde ülkede aşiretler arasında büyükbaş hayvancılığı hırsızlığının artması nedeniyle kanlı çatışmalar yaşanıyor.

Güney ile Kuzey arasında yaşanan iç savaşta 2005 yılında imzalanan barış anlaşmasına rağmen, aşiretler arasında yaşanan anlaşmazlıklar savaşı aratmayacak ölümlere sebep oluyor. 2009 yılının ilk 4 ayında Güney Sudan'da iç çatışmalar nedeniyle bin kişinin hayatını kaybettiği, 100 bin kişinin de evlerinden ayrılmak zorunda kaldığı açıklandı.

Sudan ziyareti kapsamında Güney Sudan'ı da ziyaret eden BM İnsani İşler Sorumlusu John Holmes, bölgede yaşananların çok acı olduğunu belirtmiş, "Güney Sudan'da aşiretler arasında yaşanan çatışmalar çok acı. Diyalogla sorunların çözülmesi durumunda, savaşan iki kesimin de insanları ölmeyecek, masum insanlar bu durumdan daha fazla zarar görmeyecek" açıklamasında bulunmuştu.

BM bünyesinde görev yapan 24 gözlemcinin Güney Sudan'da yaptığı çalışmalara dayanan raporda ayrıca, mevcut durum göz önünde alındığında bu rakamın 2009 senesinin ikinci yarısında daha da artacağından korkulduğu belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*