Sudan'da çatışmalar: 3 ölü

Sudan'da çatışmalar: 3 ölü.24190
  • Giriş : 14.05.2008 / 18:42:00

Sudan'ın petrol zengini Abyei bölgesinde, ülkenin güneyindeki özerk yönetime bağlı Sudan Halk Kurtuluş Hareketinin silahlı kanadıyla kuzeydeki yönetimden güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 3 kişi öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bölge yönetiminden sorumlu yetkili Musa Malei, dün gece başlayan ve bugün de süren çatışmalarda 3 kişinin öldüğünü, yüzlerce kişinin bölgeden kaçtığını belirterek, her iki taraftan komutanların çatışmalara yol açan sorunun çözümü için BM yetkilileriyle görüştüğünü söyledi.

BM'de görevli bir yetkili de çatışmaların, bir Sudan askerinin hayatını kaybetmesi üzerine arttığını belirtirken, BM'nin ikinci derece çalışanlarını bölgeden tahliye etmeye çalıştığı kaydedildi.

Sudan'ın güney-kuzey çatışmasında, bu ülkenin "Keşmir"i olarak adlandırılan Abyei'nin, statüsüyle ilgili sorunun bir an önce ve dostane biçimde çözülmemesi halinde iç savaşı yeniden ateşleyecek nokta olmasından endişe ediliyor.

Sudan'da 21 yıllık iç savaşı sonlandıran 2005 yılındaki barış anlaşması uyarınca Abyei, kuzey ve güneyden gelen askerlerin oluşturduğu özel birlikler tarafından korunuyor.

Ülkede iktidardaki Ulusal Kongre Partisi, güneyli isyancıları geçen nisan ayında Abyei'ye tek taraflı vali atayarak gerilimi artırmak, güneydeki yönetim de kuzeyi bu dönemde bölgenin başkenti Abyei kentine asker yollamakla suçluyor.

Barış anlaşması, bölge halkının 2011 yılında güney ya da kuzeye katılma konusunda karar vermesini öngörüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious