Sudan'dan Erdoğan'a destek mesajı

Sudan'dan Erdoğan'a destek mesajı.11619
  • Giriş : 03.02.2009 / 23:26:00

Sudan Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gazi Salih El Deen, Erdoğan'ın Davos'ta güçlü ve cesur bir tavır sergilediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Osman Muhammed Taha'nın rahatsızlanması üzerine, onun yerine basın mensuplarıyla Swiss Otel'de bir araya gelen Salih El Deen, Sudan heyetinin Ankara temaslarına ilişkin bilgi verdi ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Başbakan Erdoğan'ın Davos'taki tavrına yönelik bir soru üzerine müsteşar, Sudan'ın gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek, Başbakan Erdoğan'a verilen desteği uzaktan hissettiklerini kaydetti.

Resmi olarak görüş belirtmek istemediklerini ifade eden Salih El Deen, ancak tüm bölge halklarının desteğinin Erdoğan'ın arkasında olduğunu ve Erdoğan'ı takdir ettiklerini belirtti.

Erdoğan'ın güçlü ve cesur bir tavır sergilediğini söyleyen müsteşar, cesur ve adaletli bu hareketin Türkiye'nin başını yukarı kaldırdığını ifade etti.

Salih El Deen, Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan El Beşir'e yönelik soykırım iddiaları ve bu konuda Sudan'ın Türkiye'den beklentilerine yönelik soruyu da cevapladı.

Sudan'ın bütün dostlarının bu konuyu objektif bir bakış açısıyla ele alması gerektiğini ifade eden müsteşar, bu çerçevede dost ve müttefik iki ülke olarak Türkiye'nin Suriye'yi desteklemesini beklediklerini söyledi.

Temasları hakkında da bilgi veren Salih El Deen, ziyaretin amacının iki ülke ilişkilerini daha ileriye götürmek olduğunu belirtti.

Türkiye ile Sudan arasındaki ilişkilerde son yıllarda ciddi bir sıçramanın olduğuna işaret eden müsteşar, ekonomik ve siyasi alanda ilişkilerin gelişmekte olduğunu kaydetti. Salih El Deen, Türk iş adamlarının Sudan'da özellikle tarım ve inşaat alanlarında kendilerini kanıtladıklarını ifade etti.

İki ülkenin de İKT üyesi olduğunu anımsatan müsteşar, Türkiye'nin Darfur sorunuyla ilgili tutumundan ve bu trajedinin hafifletilmesine verdiği destekten dolayı da memnun olduklarını belirtti.

TBMM ziyaretine de değinen Salih El Deen, Sudan Dostluk Grubunun TBMM'deki en geniş ve etkin gruplardan biri olduğunu görmenin mutluluk verdiğini kaydetti.

Hartum Valisi Abdülhalim El Mutafi de bir soru üzerine, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin son yıllarda beş katı attığına dikkati çekerek, Sudan'da iki bin Türk iş adamının çalıştığını, yüz Türk firmasının da alt yapı programlarında iş yaptığını söyledi.

İki ülke arasında ticaret hacminin 220 milyon dolar olduğunu belirten vali, bunun iki yıl içinde 1 milyar dolara çıkmasının hedeflendiğini belirtti.

Hartum Valisi, iki ülke arasında teknoloji transferi, alt yapı ve eğitim alanlarında işbirliğinin geliştiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*