Sudan'dan Türk okullarına büyük övgü

Sudan'dan Türk okullarına büyük övgü.20584
  • Giriş : 25.04.2009 / 18:29:00

Sudan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği görevlileri, geleceğe güvenle bakmayı ülkelerindeki Türk okulları sayesinde öğrendiklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Sudan Ankara Büyükelçiliği personeli Antalya'nın Manavgat ilçesinin tarihi ve doğal güzelliklerini gezdi. Doğu Afrikalı diplomatlar Side Antik Kent, Selge tarihi şehir, Apollon Tapınağı ve Manavgat Şelalesi'ne hayran kaldı. Sudan Ankara Büyükelçiliği İdari Ataşesi Salahattin Abdullah, ülkelerindeki Türk okullarıyla gurur duyduklarını söyledi.

Başkent Hartum'daki Türk okullarını gezdiğini, öğrenci ve velilerinin okullardan çok memnun olduğunu belirten Abdullah, Sudan halkının Türk öğretmenleri sayesinde Türkiye'ye karşı sevgi duyduklarını söyledi. Geleceğin barış, sevgi, kardeşlik dünyasını bu okullardan yetişen öğrencilerin kuracağını belirten Abdullah, Afrika kıtasının kara bahtını değiştirmesinin Türk işadamlarının daha çok okul ve iş sahası açmasına bağlı olduğunu ifade etti. Abdullah, "Sudan halkı Türk insanını çok seviyor. Türk okulları bir birimizi sevmemizde köprü oldu. Türk okulları ülkemizin göz bebeği. Bu kardeşlik ve dostluk köprüsünün ilel ebet sürmesini diliyorum." diye konuştu.

Manavgat'ı ilk defa gezmeye geldiklerini belirten Abdullah, bölge destinasyonun tanıtımı için Ankara ve Hartum'da çalışma yaptıklarını ifade etti. Abdullah, Sudan'da yapacakları tanıtımla ülkesindeki entelektüel, doğa ve arkeoloji turizmi tutkunu kişileri Side'ye getirmek istediklerini söyledi.

Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü'nde yüksek lisans yaptığını belirten Anies Satti, Türkiye'de okulunu hükümet bursuyla okuduğunu söyledi. Yüksek lisansını tamamladıktan sonra ülkesine dönünce Sudan'da Türkiye'nin gönüllü kültür elçisi olacağını belirten Satti, Türk halkından gördükleri yakın ilgi ve sevgiyi Doğu Afrika'ya taşıyacaklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*