Sudanlı çocuktan Olmert'e: Babamı bırakın

  • Giriş : 29.04.2007 / 00:00:00

8 yaşındaki kız çocuğu Afaf, İsrail'de tutuklanan babasının serbest bırakılması için, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'e bir mektup yolladı ve "Babamı serbest bırakın" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sudan'dan kaçıp İsrail'e gelen ailenin 8 yaşındaki kız çocuğu Afaf, İsrail'de tutuklanan babasının serbest bırakılması için, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'e bir mektup yolladı ve "Babamı serbest bırakın" dedi.

Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre, Darfurlu 8 yaşındaki kız, duygu yüklü mektubunda, "İsrail'e, yaşamak üzere güvenli bir yer aradığımız için geldik. Babam uzun süredir hapiste ve annem çok üzgün" ifadesini kullandı. Afaf, Olmert'e, "Lütfen hapishanedekilerle konuşun ve babamın iyi bir adam olduğunu söyleyin. Lütfen bizi Mısır'a göndermeyin" diye seslendi.

Afaf, Olmert'e gönderdiği mektuptan aynı zamanda Likud Knesset (İsrail parlamentosu) üyesi Gilan Erdan'a ve Knesset'teki Darfur mültecileri sorunu ile ilgili grubun başkanı İşçi Partili milletvekili Avişay Braverman'a yolladı.
Afaf'ın ailesi, Sudan'dan Mısır'a kaçtı. Ailenin sorunları burada da bitmedi; tüm aile hapse konuldu. Bunun üzerine aile İsrail'e kaçma kararı aldı, ancak ülkeye girişte İsrail askerlerince yakalandı ve bir kez daha tutuklandılar.

Anne ve çocukları serbest bırakılarak, kuzeydeki bir kadın sığınma evine gönderilirken, Sudanlı baba, "Birleşmiş Milletler tarafından mülteci olarak tanınmasına rağmen, düşman bir ülkenin vatandaşı olması nedeniyle" hapiste kaldı.
Halen İsrail'de 350 Sudanlı mülteci bulunduğu belirtiliyor. Habere göre, bazı örgütler bunlardan 200'ünü kibutz ve moşavlara (çiftlikler) geçici olarak yerleştirmiş bulunmasına rağmen, mültecilerin 100'den fazlasının hapiste bulunduğu da kaydedildi.

Sudan'ın Darfur bölgesinde, hükümet yanlısı Cancavid milisleri ile isyancı gruplar arasında 2003 yılı başlarında patlak veren ve 4 yıldır süren çatışmalar nedeniyle, BM tahminlerine göre en az 200 bin kişi öldü; 2 milyon dolayında kişi de evlerinden oldu.

Uluslararası yardım kuruluşlarından Oxfam'ın, "dünyanın en büyük insanlık krizi" diye tanımladığı bu sorunda, Darfur bölgesi ile Sudan'ın sınır komşusu Çad'da insani yardıma muhtaç 4 milyon dolayında kişi bulunduğu belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious