Suikast hazırlığındaki çeteye baskın! ZAMAN

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

Danıştay'a yönelik hain saldırının şokunu henüz atlatamayan Ankara dün yeni bir çete haberiyle sarsıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CNN Türk, gözaltına alınan şahıslar arasında bir yüzbaşı ve astsubay bulunduğunu, baskında Glock marka silah ele geçirildiğini duyurdu. Anadolu Ajansı ve Anka'nın haberlerine göre ise emekli Ordu mensupları ve askerî kimlik taşıyan şahıslarla birlikte ilginç belgelere ulaşıldı. Operasyon yapılan evde Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Keçiören'deki evinin geliş ve gidiş güzergah krokisi bulundu.

Bu kişilerin bir siyasetçiye yönelik eylem hazırlığında oldukları iddia edildi. Grubun kendisine ‘Atabey’ ismini verdiği öğrenildi. Ele geçirilen malzemeler arasında gruba ait özel yemin metni ve flama da var. Flamada, Türk bayrağı ve 16 Türk cumhuriyetinin küçük bayrakları yer alıyor. Baskın sırasında polis ekiplerine jandarmanın da eşlik ettiği bildirildi. Yetkililer, soruşturmanın Danıştay saldırısı da dahil olmak üzere çok yönlü sürdürüldüğünü ifade etti. Ankara Terörle Mücadele ve İstihbarat şube müdürlüklerinin ortaklaşa operasyonunda gözaltına alınanlardan birinin yüzbaşı, diğerinin ise astsubay olduğu belirtildi. M.E. ve E.T. adlı kişiler dün Adli Tıp Kurumu'nda sağlık kontrolünden geçirildi. Bu sırada Jandarma Genel Komutanlığı'nda görevli olduğu öğrenilen 3 binbaşı, emniyet yetkililerinden bilgi aldı.

Gözaltındaki askerî personel, Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne gelen inzibatlara, olayı soruşturan savcının talimatı üzerine teslim edildi. Olayla bağlantısı bulunduğu öne sürülen ve izinde olduğu belirtilen bir subayın da askerî birimlerce gözaltına alındığı öğrenildi. Esnaf olduğu bildirilen Y.A. adındaki bir kişinin de yakalanarak gözaltına alındığı Eryaman'daki evde, zaman ayarlı saatli bomba, çok sayıda bomba düzeneği, el bombaları, TNT kalıpları ve C-4 tipi plastik patlayıcılar ile Glock marka bir tabanca ele geçirildi. Söz konusu patlayıcılar ve silahla ilgili kriminal inceleme başlatıldı. Bir şirkete yönelik eylem çalışması içinde oldukları da öne sürülen bu kişilerle bağlantılı oldukları gerekçesiyle 5 kişinin daha gözaltına alındığı, böylece gözaltındakilerin sayısının 9 olduğu kaydedildi.

Gruba ilişkin yemin metninde "Biz Atabeyler Gerilla Grubu mensubu olarak, her zaman ve her şart altında vatanımıza ve milletimize bağlı kalacağımıza, ülkemizin ve milletimizin çıkarlarını sonuna kadar savunacağımıza ve bize emanet edilen şanlı bayrağımızı kanımızın son damlasına kadar koruyacağımıza namusumuz ve şerefimiz üzerine and içeriz" ifadelerinin bulunduğu bildirildi.

Evde yapılan aramada ele geçirilen patlayıcılarla, uzaktan kumandalı 100 bomba yapılabileceği kaydediliyor. Emniyet yetkilileri, operasyonun Danıştay'a düzenlenen silahlı baskın olayıyla ilgili olmadığını; ancak söz konusu grubu henüz tanımlayamadıklarını dile getirdi. Yetkililer, soruşturmanın Danıştay olayı da dahil olmak üzere çok yönlü sürdürüldüğünü ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious