Suikast ile ilgili derin araştırma başladı

Suikast ile ilgili derin araştırma başladı.15807
  • Giriş : 12.02.2009 / 13:00:00
  • Güncelleme : 12.02.2009 / 12:56:07

Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanı Rail Rızayev evinin önünde uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Azerbaycan Askeri Savcısı Hanlar Veliyev ve Azerbaycan Başsavcı Yardımcısı Rüstem Usubov olay yerinde incelemelerde bulundu. Olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı...

Azerbaycan'da devlet gündemi Hava Kuvvetleri Komutanı'nın öldürülmesiyle sarsıldı. Tümgenaral Rail Rızayav arabasının içinde tek kurşunla öldürüldü. Askeri Savcı Veliyev, “General Rızayev'e evinin önünde arabasındayken bir el ateş edildi. Saldırı Rızayev'in şoförü arabadan çöp atmak için ayrıldığı zaman yapıldı. Şoför kurşun sesi duymadığını sadece arabanın cam sesini duyarak olay yerine geldiğini anlattı. Kafasından ağır yaralanan Rızayev hastaneye kaldırılmasına rağmen kurtarılamadı.

DERİN ARAŞTIRMA

Azerbaycan Başsavcı Yardımcısı Usubov ise saldırının kim tarafından yapıldığının henüz bilinmediğini ifade etti. Azerbaycan Savunma Bakanlığı Basın Bölümü Şefi Eldar Sabiroğlu, General Rızayev'in kafasından aldığı kurşun yarasından öldüğünü bildirdi. Sabiroğlu, olayın ayrıntıları ile ilgili net bir bilgi vermezken, “Olay ile ilgili ciddi araştırma başlatıldı ve soruşturma açıldı.” dedi.

ALİYEV KINADI

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Rail Rzayev cinayetini kınadı. ''Bu cinayeti işleyen ve ya sipariş verenler cezasını çekecektir" diyen Azeri lider, cinayetin bir an önce soruşturulması ve suçluların hızla adalet önüne çıkarılması talimatını verdi. Azerbaycan İçişleri Bakanlığı'nda yapılan açıklamada ise Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Rızayev'in suikast sonucu öldüğü doğrulanırken, olay ile ilgili soruşturmanın başlatıldığı ifade edildi.

SOVYET deneyimli komutan

Azeri General Rail Rızayev 10 Mart 1945 yılında Bakü'de doğdu. 1966 yılından itibaren dönemin SSCB Savunma Bakanlığı'nın Bakü Askeri Bölgesi'nde çeşitli görevlerde bulundu. 1969 yılında kışla komutanlığını yaptı.

1978 yılında Rusya'nın Tver kentinde bulunan Mareşal Jukov adına Hava Savunma Askeri Akademisi'ni bitirdi. 1982 yılından itibaren Bakü Askeri Bölgesi'nde üst düzey makamlarda bulundu. 1993 yılında Rızayev Savunma Bakan Yardımcısı ve Savunma Kuvvetleri Komutanı görevine getirildi. Rızayev evli ve 3 çocuk babası idi.

'DERiN' FiKiR AYRILIĞI

Ermenilerle ilgili 'derin müzakerelerin' Türkiye üzerinden sürdüğü bir ortamda Hava Kuvvetleri Komutanının öldürülmesinin 'devlet içindeki bir hesaplaşma' olduğu iddia ediliyor.

Azeri Ordusu son dönemde müthiş bir atılıma girmiş, yeni silahlar alınarak caydırıcılık unsuruna önem atfedilmişti. Tümgeneral'in Rusya-Ermenistan arasında varoluş politikası oluşturmaya çalışan Bakü iktidarının içinde 'şahin' olarak bilindiği iddia ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*