'Suikast korkusundan Türk Büyükelçiliği'ne sığındım'

'Suikast korkusundan Türk Büyükelçiliği'ne sığındım'.15063
  • Giriş : 29.06.2008 / 18:43:00

Malezya'da Türkiye Büyükelçiliğine sığınan muhalif lider Enver İbrahim, 'kişisel güvenliği tehlikede olduğu için' bu yola başvurduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Enver İbrahim, yaptığı açıklamada, 'Kişisel güvenliğimin tehlikede olduğu endişesiyle bu sabah erken saatlerde büyükelçiliğe nakledildim. Bana, halkın iradesini ezmek ve Malezya'da başlayan dönüşüme bir son vermek için suikaste uğramamın ihtimal dışı olmadığı söylendi' dedi.

Bu arada, Türkiye Büyükelçiliği önünde toplanan Enver İbrahim'in 100 kadar taraftarının reformdan yana ve hükümet karşıtı sloganlar attığı bildirildi.

Enver İbrahim'in eşi Van Azize Van İsmail ise gazetecilere yaptığı açıklamada, elinde, eşi hakkındaki suçlamaların Başbakan Yardımcısı Necib Razak'ın bir yardımcısıyla ilişkili olduğunu gösteren kanıtlar olduğunu ileri sürdü. Van Azize, 'Bu, ikinci siyasi komplo. Eşime karşı bir siyasi cinayettir' dedi.

Başbakan Yardımcısı Necib'in sözcüsü ise soruşturma sürdüğü için açıklamada bulunmayacaklarını bildirdi. Başbakan Abdullah Ahmed Badavi de gazetecilere yaptığı açıklamada, Enver'in ve eşinin 'siyasi komplo' iddialarını reddederek, 'Böyle bir niyetimiz yok' diye konuştu.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI

Öte yandan, Enver İbrahim'in Türkiye Büyükelçiliğine sığındığına ilişkin haberlerin Ankara'ya ulaşması üzerine Dışişleri Bakanlığı olayı açıklığa kavuşturmaya çalışıyor.

Edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığı, konuyla ilgili haberler üzerine harekete geçti ve bu sığınma olayının ayrıntılarını istedi. Enver İbrahim'in Türkiye Büyükelçiliğine sığındığını doğrulayan bir kaynak, 'Dışişleri Bakanlığı, konuyla ilgili haberler üzerine harekete geçti ve olayı açıklığa kavuşturmaya çalışıyor' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious