Suikast'a kurban giden Butto bugün toprağa veriliyor

Suikast'a kurban giden Butto bugün toprağa veriliyor.9082
  • Giriş : 28.12.2007 / 08:54:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 03:49:54

Suikasti henüz üstlenen olmadı; ancak ABD’ye göre El Kaide bir numaralı şüpheli.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dün uğradığı suikast sonucu yaşamını yitiren Pakistan’ın eski başbakanı ve muhalefetteki Halk Partisi’nin lideri Benazir Butto’nın cenaze töreninin bugün öğleden sonra düzenlenmesi bekleniyor.

54 yaşındaki Butto’nun naaşı, bugün Cuma namazından sonra defnedilmek üzere, babasının da mezarının bulunduğu Sind eyaletindeki Larkana köyüne gönderildi. Butto’nun naaşını taşıyan uçakta, eşi Asif Ali Zardari ve 3 çocuğu da vardı.

Butto’ya düzenlenen suikasti henüz üstlenen olmadı ancak saldırı ülkede büyük tepkiye yol açtı. Butto’nun öldürülmesinden sonra çeşitli başta Karaçi olmak üzere birçok kentte patlak veren şiddet olaylarında şu ana kadar 1’i polis toplam 11 kişi yaşamını yitirdi. İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, olaylarda çok sayıda kişinin yaralandığı kaydedildi.

Devlet Başkanı Pervez Müşerref ülkede 3 gün yas ilan ederken,. suikastten Müşerref yönetimini sorumlu tutan muhalefet ise, 8 Ocak’ta yapılması öngörülen seçimleri boykot etme kararı aldı.

Seçimlerin yapılıp yapılmayacağı, geçici hükümetin gün içinde yapacağı toplantıdan sonra netleşecek.

Butto’ya düzenlenen suikasti henüz üstlenen olmadı; ancak ABD yönetimine göre El Kaide bir numaralı şüpheli. Zira örgüt daha önce Butto’ya düzenlenen saldırının sorumluluğunu üstlenmiş ve eski başbakanı, ABD’nin Pakistan’daki politik enstrümanı olarak nitelemişti. Taliban da bir diğer şüpheli. Ayrıca bazı uzmanlara göre Pakistan güvenlik güçleri içinde, El Kaide’ye sempatisi olanlar bu saldırının içinde yer almış olabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious