Suikastin ihbar mektubu ortaya çıktı

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

17 Şubat 2006'da Trabzon Emniyeti'nden İstanbul Emniyeti'ne gönderilen ihbar yazısında, cinayet planıyla ilgili bütün ayrıntılar mevcut.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürüleceğine dair Trabzon Emniyet Müdürü'nün gönderdiği ihbar mektubunda birçok önemli detayın bulunduğu ortaya çıktı. Yeni Şafak Gazetesi'nde Mustafa Karaalioğlu imzalı haberde 17 Şubat 2006 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gönderilen yazıda, McDonalds'ı bombalayan Yasin Hayal'in Hrant Dink'i de öldürmeyi planladığı açıkça belirtiliyor.

O dönemde Trabzon Emniyeti'nde polis muhbiri, resmi tanımla Yardımcı İstihbarat Elemanı(YİE) olarak çalışan Erhan Tuncel, takip ettiği Yasin Hayal'den bu bilgiyi alır almaz durumu rapor etti. Trabzon Emniyeti de zaman kaybetmeden aynı gün konuyu bir yazıyla hem İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne, hem de rutin bir işlem olarak Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'na bildirdi.

Yazıda, ihbarın ciddiye alınması gerektiği şu cümlelerle belirtildi:

"Bahse konu şahsın McDoland's isimli işyerine yapmış olduğu eylem öncesinde de benzer söylemlerde bulunduğu göz önüne alınarak, şahsın söz konusu eylemi yapabilecek bir yapıya sahip olduğu değerlendirilmekte olup 0 538 719.... numaralı telefonu kullanan şahsa yönelik çalışmalarımız devam etmektedir."

ERHAN TUNCEL, 2004'DEN 2006'YA KADAR ÇALIŞTI

Trabzon Emniyeti Erhan Tuncel'i, McDonald's olayının ardından gözaltına alarak sorguladı. Yasin Hayal'i bulabilmek için evine baskın da yapan polis, olayla ilgisi olmadığı ortaya çıkınca Erhan Tuncel'le istihbarat ilişkisi kurmaya başladı. Bombalama olayının hemen ardından 17 Kasım 2004'te emniyete çalışmaya başlayan Tuncel uzun bir süre tutarsız bilgiler aktardığı için dikkatle takip edildi. Hayal'le yakın arkadaşlığı nedeniyle polis tarafından önemsenen Tuncel'in en önemli işi Dink cinayeti konusunda verdiği istihbaratı oldu. Dönemin Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek'in Ankara'ya tayin edilmesi ve Reşat Altay'ın göreve gelmesinden sonra eskisi gibi değerlendirilmeyen Erhan Tuncel'in teşkilatla ilişkisi 23 Kasım 2006'da kesildi. Dink cinayetinin önemli kilometre taşlarından birisi olan Trabzon Emniyeti'nin uyarı yazısı İstanbul tarafından evraka kaydedildi.

Dink'in dosyasına özet bilgi olarak da aktarıldı. Ancak gereken işlem yapılmadı ve işlem yapılmadığı için de Dink'e koruma polisi verilemedi.

Emniyet içindeki yazışmalarda usul gereği yazıyı alan tarafın belirtilen kişinin araştırıldığına, sonuç alınıp alınmadığına veya ihbarın ciddi olup olmadığına dair bir yazı yazması gerekiyor. İstanbul Emniyet'i araştırmayı yapmadığı için Ankara'ya da bilgi yazısı yazmadı.

'ÖLDÜRECEĞİM DERSE, ÖLDÜRÜR'

Trabzon Emniyet'inin 17 Şubat 2006 tarihli ihbar yazısının tam metni şöyle: "İlimizde Atatürk Alanı karşısında faaliyet gösteren McDonald's isimli işyerine 24.10.2004 günü saat 13.10 sıralarında el yapımı, parça tesirli bomba atmaktan ve 6 şahsın yaralanmasına sebep olmaktan tutuklanarak cezaevine konulan ve 13.09.2005 tarihinde cezaevinden tahliye olan Yasin Hayal isimli şahısla ilgili devam eden çalışmalarda;

Yardımcı istihbarat elemanından alınan bilgilerden "Bahse konu şahsın çevresinde bulunan arkadaşlarına Ermenilere karşı büyük bir kin beslediğini ve önümüzdeki günlerde İstanbul ilinde ses getirecek bir eylem yapmayı planladığını, hedef olarak da Türkleri ve Türkiye Cumhuriyetini karalayıcı faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink isimli şahsı seçtiğini, maddi imkan sağladığı takdirde bahse konu eylemi gerçekleştirmek için İstanbul iline gideceğini ve Sarıgazi ilçesinde bir fırında çalıştığı bilinen abisi Osman Hayal'in yanında kalacağını söylediği" öğrenilmiştir.

Ayrıca bahse konu şahsın McDoland's isimli işyerine yapmış olduğu eylem öncesinde de benzer söylemlerde bulunduğu göz önüne alınarak şahsın söz konusu eylemi yapabilecek bir yapıya sahip olduğu değerlendirilmekte olup 0 538 719.... numaralı telefonu kullanan şahsa yönelik çalışmalarımız devam etmektedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious