Süleyman Demirel: Bu kan akmaya devam edemez

Süleyman Demirel: Bu kan akmaya devam edemez.12383
  • Giriş : 21.10.2007 / 12:09:00

Süleyman Demirel, Hakkari'de 9 askerin şehit olmasının üzücü bir şey olduğunu belirterek, "Bu kan akmaya devam edemez. Milletimizi her gün yasa boğmaya kimsenin hakkı yoktur. "dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Demirel, oyunu Çankaya İlköğretim Okulu 1131 nolu sandıkta saat 11.05'te kullandı. Demirel, oy kullandıktan sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı. refandum sürecinin ve sabah saatlerinde Hakkari'de terör örgütünün saldırısı sonucu 9 askerin şehit olduğu hatırlatılarak, Türkiye'nin ne yapması gerektiği yönündeki soru üzerine Demirel, referandum hakkında yorum yapmaya şartları ve zeminin müsait olmadığın söyledi. Demirel, şartlar müsait olunca, refandum üzerindeki yasak kalktığından değerlendirme yapılabileceğini ifade etti. Demirel, "Milletimiz için memleketimiz için hayırlı olsun" dedi.

Demirel, 9 askerin şehit olmasının çok üzücü bir şey olduğunu ve kendisinin bir kaç gündür bu kanın durmasını istediğini kaydetti. Demirel, "Bu kan akmaya devam edemez. Milletimizi her gün yasa boğmaya kimsenin hakkı yoktur. Gencecik evlatlarımızın ömürlerinin baharında edebiyete götürmeye kimsenin hakkı yoktur. Devletimiz ne yapılması lazım yapmalıdır. Hem militimizi yasa boğuyor hemde devleti güçsüz gösteriliyor. Türkiye bu çeşit rezaletlerin, cinayetlerin, kalleşliklerin ve densizliklerin hakkından gelecek güçtedir, her zaman bu güce sahiptir. Sahip olmaya da devam edecektir. Türkiye'nin guboğruru ile onuru ile kimse oynamamalı. Milleti yasa boğmaya kimsenin hakkı olmamalıdır." diye konuştu.

"ŞEKLİ MEŞRUİYET YETERLİ"

"Genel katılım az olması durumunda refandumun siyasi meşruiyetinin tartışılır mı?" yönündeki soruya ise Demirel, şekli meşruiyet varsa çok kere yeterli olduğunu söyledi. Demirel, "Referandumla ilgili şu andan daha az olursa geçerlidir şeklinde bir kayıt yoksa, sonradan kayıtları koymanın anlamı yoktur. Doğrusu yüzde 50'nin üzerinde bir seçim iştirakidir. Kimsenin olmayan kayıdı koymaya yetkisi yoktur" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious