Süleyman Demirel Türkiye'yi ABD'ye şikayet etti

Süleyman Demirel Türkiye'yi ABD'ye şikayet etti.10320
  • Giriş : 27.06.2008 / 04:00:00
  • Güncelleme : 26.06.2008 / 23:49:17

Demirel, Orta Asya Kafkasya Enstitütüsü'nün İpek yolu programının üç araştırmacısının sorularını yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'de dinin baskı altında olmadığını belirten Demirel, kendisini de iyi bir Müslüman olarak tanımladığını kaydederek "iktidardaki güçlerin herkesi kendileri gibi davranmaya ve ibadet etmeye zorlamak istediklerini" söyledi.

Demirel şöyle devam etti: "Dinin politikaya sokulması gerçekleştiği zaman her şey değişir; çünkü, politikada eğer dinin rolünü sınırlandırmaya çalışırsanız 'din düşmanı' ve 'İslam dışı' olarak tanımlanırsınız ve o zaman tabii ki kaybedersiniz. Bu durumda iki seçenek var. En kolayı, ancak en kötü seçenek, her partinin kendi çıkarları için dini kullanması. Ancak bu ikisini de yok eder, politikayı ve aynı zamanda dini de. Diğer seçenek laiklik."

Eski Cumhurbaşkanı Demirel, söyleşide, Türkiye Cumhuriyeti Devrimi'nin hedefinin bir ulus oluşturmak ve Türkiye'yi modernleştirmek olduğunu belirterek "O zaman halk vardı ama millet yoktu. Esasen devrim bununla ilgili idi. Bir ulus yaratmak, Türkiye'yi modernleştirmek. Geçmiş ve geri kalmışlıkla bağları kopartmak." dedi. Demirel şöyle devam etti: "Bu durumda kıyafet kanunu ile ilgili yasalar ortaya çıktı. İnsanlar, devrim ve demokrasi arasında çatışma olduğunu söylüyorlar. Bence yok. Türban konusunu ele alalım. Yedi bin kişinin hatırı için ülkeyi kaosa sürükleyeceksin. Cumhuriyet, insanların kıyafetine karışabilir mi? Evet, çünkü Cumhuriyet, modernlikle ilgili. Anayasamıza bakın, 174. maddesine bakın. 1924'ten 1960 ve 1980'e kadar sahip olduğumuz her anayasada birçok değişiklik yapıldı ancak bir madde hep kaldı: Devrim Kanunları'nın korunması"

Birçok devrim kanununun bulunduğunu ifade eden Demirel, bunlardan bir kısmının eğitim ile ilgili olduğunu belirterek "Eğer dini eğitim almak istiyorsanız Suudi Arabistan'a gidebilirseniz" şeklinde konuştu. Eğer modern ve batılı olmak isteniyorsa giyim şeklinin değiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Demirel, önümüzdeki dönemde ne olacağının sorulması üzerine, "Türkiye'de devrim, geriye doğru itiliyor. Geçmiş geri geliyor ve ona meydan okuyor" ifadesini kullandı. Süleyman Demirel, "Ancak akıl galip çıkacaktır." dedikten sonra şöyle konuştu: "Sadece bir savcı veya bir yargıç bu meydan okumaya karşı çıkmıyor, onlar tek başlarına değiller, arkalarında da silah yok. Cumhuriyet kuşakları onların arkasında ve kanun ve adaletin hakim olmasını sağlayacaklar. Şüphesiz ki bu cumhuriyeti savunacak milyonlar var. Onları geçen sene cumhuriyet mitinglerinde gördük. Bu cumhuriyeti sokakta bulmadık ve kimseye de bırakacak değiliz." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious