Süleyman Demirel'den istikrar mesajı

Süleyman Demirel'den istikrar mesajı.10488
  • Giriş : 27.07.2008 / 18:03:00

Kale Grubu ile Kaleseramik Fabrikaları'nın 51. kuruluş yıldönümü ve Geleneksel Seramik Bayramı, Çanakkale'nin Çan ilçesindeki Kaleseramik Fabrikaları Konferans Salonu'nda düzenlenen törenle kutlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, törende yaptığı konuşmada, küresel ısınma sorununa değinerek, havaya verilen karbondioksit miktarının önlenemez hale geldiğini ve bunun için daha az karbondioksit çıkaracak yakıtlar arandığını anlattı.

Her yıl 27 Temmuz'da Çan'da güzel bir buluşma yaşandığını belirten Demirel, ''Bu yıl Kale Grubu'nun 51. yılını kutluyoruz. 51 yıl önce dikilmiş bir fidanın bugün ne hale geldiği gözler önünde... O fidan, bugün sadece kök salmamış, dal da salmıştır. Bu, övünülecek bir durumdur. Kale Grubu, 5 bin kişiye sağladığı iş imkanı ve 1 milyar dolarlık yatırımı ve 280 milyon dolarlık ihracatı ile sektöründe, Avrupa'da beşinci, dünyada 11'inci sıradadır'' diye konuştu.

Demirel, teşvik konusuna da değinerek, ''Eğer Çanakkale'ye teşvik vermezseniz, buradaki sanayiyi, teşvik alan yanındaki komşu ili Tekirdağ'a kaydırırsınız. Teşvik mekanizmasının, bunun için mutlaka düzeltilmesi gerekmektedir. Bu konuda hükümetimiz gereğini yapmalıdır'' dedi.

''Bugün sevinmeye ihtiyacımız var. Sevinmek de başarıyla olacaktır'' görüşünü dile getiren Demirel, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Birçok sorunumuz olmasına rağmen kişi başı 10 bin dolar Gayri Safi Milli Hasılası (GSMH) olan bir ülke haline gelmişiz. Öte yandan, bugünkü sıkıntılar, başarılarımızı ortadan kaldıramaz. Ülke olarak, bugün birçok konuyu çözmüş haldeyiz. 15 milyon çocuğumuz okula gitmekte, 2,5 milyon öğrencimiz de üniversite eğitimi görmektedir. Ancak, dünya küçüldüğünden, dünyanın herhangi bir yerinde olan olumlu veya olumsuz olaydan etkilenmemek mümkün değil. Bunun için, sadece Türkiye'de olup bitenleri değil, dünyada olup bitenleri de iyi takip edip ona göre tedbirlerimizi alalım.''

-BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANI FARUK NAFİZ ÖZAK-

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak da, Kale Grubu kurucusu İbrahim Bodur'u 30 yıldır tanıdığını ve Trabzon'da grubun bayiliğini yaptıklarını belirterek, ''30 yıldır İbrahim Bodur Bey'i tanımanın ve Kale Grubu'nun bayiliğini yapmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu başarının önderi, ana-baba duası almış, yetişmiş evlat bırakmış bir Cumhuriyet girişimcisi olan İbrahim Bodur'dur. Bu nedenle, burası bizim için bir okuldur'' dedi.

İbrahim Bodur'un başarılı yaşam öyküsünün, üniversitelerce incelenerek araştırılması konusunda çağrıda bulunan Özak, ''Bugün Atatürkçülüğün tarifini yeniden yapmak gerekirse, bu, İbrahim Bodur gibi işini en iyi yapıp GSMH'ye katkıda bulunan iş adamlarımız ve bu tür sanayi kuruluşlarımızı kazandırmak ve artırmaktır. Askeri zaferler ekonomik zaferlerle bu şekilde taçlandırılınca, ancak başarı yakalanabilir. Bu nedenle, en büyük Atatürkçü özel sektördür'' diye konuştu.

-GÜVEN ORTAMI VE İSTİKRAR-

İktidarları süresince, ülkede güven ortamı ve istikrarın sağlandığını ifade eden Bakan Özak, şöyle devam etti:

''Ülkede yakalanan güven istikrarının devam etmesi için ne gerekiyorsa, hükümet olarak yapacağız. Yabancı sermayenin Türkiye'ye gelmesi, ülkemizin cazibe merkezi olmasını sağlayan en önemli faktördür. Biz bu istikrarı devam ettirmek için mücadele ediyoruz. Hükümet olarak nükleer santrallerdeki yatırımlarımız devam edecektir. Öte yandan ihracatımızın 2002-2008 yılları arasında artması, girişimcilerimiz sayesinde olmuştur. Enerjide ise yöresel ve bölgesel bazda çalışmalarımız var. 2006 yılı verilerine göre, yatırımlarımızın yarısı inşaat sektöründe olmuştur. ABD ve Çin'den sonra inşaatta dünyada üçüncü ülkeyiz.''

Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, ''Döviz kurunda 2006 ve 2007 yılında yaşanan düşüşler, üretim girdilerimizin tamamına yakını Türk lirası ile temin edilmekte olan sektörümüzde maliyetlerin döviz bazında yükselmesine ve ihracat kazançlarının da düşmesine neden olarak karlarımızı eritmiştir'' dedi.

Okyay, Çanakkale'nin Çan ilçesindeki Kaleseramik Fabrikaları Konferans Salonu'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, sektörde yer alan üretici firmaların ihracatlarındaki 2000'li yılların başlarındaki yükseliş trendinin, 2004 yılı ile beraber durgunluğa girdiğini ve günümüzde 2003 yılı seviyelerini aşamadığını söyledi.

2002 yılında İtalya ve İspanya'dan sonra üçüncü ihracatçı ülke olan Türkiye'nin, 2005 yılında beşinci duruma düştüğünü ve Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, İran ve Çin'le rekabet eder duruma geldiğine dikkati çeken Okyay, şöyle konuştu:

''Döviz kurunda 2006 ve 2007 yılında yaşanan düşüşler, üretim girdilerimizin tamamına yakını Türk lirası ile temin edilmekte olan sektörümüzde maliyetlerin döviz bazında yükselmesine ve ihracat kazançlarının da düşmesine neden olarak karlarımızı eritmiştir. İhracatın azalmasıyla doğan üretim fazlası kapasite, tüm firmaları yurt içi satışa yönlendirmiştir. İç piyasada tüketilmeye çalışılan bu talep fazlası, yaşanmakta olan rekabetin daha yoğunlaşmasına neden olmaktadır. Kalkınmada öncelikli illerde üretim yapan kuruluşlara verilmekte olan ve sektörün yüzde 15'inin yararlandığı teşvikler, kapsam dışında kalan illerde üretim yapan firmaların maliyetlerine yüzde 7 dolaylarında ilave bir yük getirmektedir.''

Çanakkale Valisi Orhan Kırlı ise Türkiye'de karo seramik sektörünün kurucusu ve sektörün halen ''amiral gemisi'' olan Kale Grubu tesislerinin Çan'da bulunmasından gurur ve onur duyduklarını söyledi.

Tesislerin bölgeye kazandırdığı katma değerin, yeri doldurulamaz çapta olduğunu ifade eden Kırlı, ''Grup, aradan geçen zaman içerisinde, makine-parça imalatı, savunma, kimya, enerji, madencilik, nakliye, bilişim ve turizm gibi sektörlerde de en son inovasyon ve teknolojileri kullanarak önemli hamleler gerçekleştirmiştir'' dedi.

Konuşmaların ardından, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak ve diğer protokol üyeleri ile Kale Grubunda 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45 ve 50. yılını dolduranlara seramik hediye edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*