Süleyman Demirel'in korktuğu üç isim!

Süleyman Demirel'in korktuğu üç isim!.10320
  • Giriş : 22.08.2008 / 03:13:00
  • Güncelleme : 22.08.2008 / 00:44:44

Bir yandan Zincirbozan'a gidiyor. Bir yandan da "aman bu isimlere dikkat" diyordu. Bakın o isimler kimler?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Süleyman Bey, Zincirbozan'a giderken bir kâğıda 3 isim yazmış. 'Aman bunlara dikkat edin, ön plana çıkmasınlar' demiş. Listede Bülent Ulusu, İhsan Doğramacı ve benim (Mehmet Yazar) adı varmış.."

O üç isimden biri olan Mehmet Yazar anılarını anlattı. Demirel'in kendinisi seçtirmemek için delegelerden ağlayarak Cindoruk'a oy vermelerini istediğini söyledi.

Pek çok kişi için 'Türkiye'yi 2000'li yıllara taşıyacak lider adaylarından biri' olan Yazar kızını kaybedince politikayı bırakmış.

Ama zaten Süleyman Demirel'in onun önünü açmaya da pek niyeti yokmuş.

DEMİREL'İN YASAĞINI KALDIRICAK MISINIZ?

1985'te yolu yine politikayla keşişiyor: Bu kez Demirel'in ilk emanetçisi Yıldırım Avcı başkanlığındaki DYP seçimlerde istenen seviyeye çıkamadığı için taban yine Mehmet Yazar'a dikiyor gözünü.

Yazar, DYP meselesine sıcak bakıyor. Ancak yine Demirel engeliyle karşılaşıyor. O günleri şöyle anlatıyor:

"Adaylığımın kesinleştiği günlerde İhsan Sabri Çağlayangil aradı. Süleyman Bey'in bir numaralı ismiydi. Genel Türkiye meseleleriyle ilgili uzun bir konuşma yaptık. Sona doğru dedi ki: Beyefendi ile de değerlendirdik, bugünkü ortamda işi en iyi götürecek kişi el-hak sizsiniz. Şuna da eminiz, siz başa geçerseniz partiyi iktidara taşırsınız. Ancak iki sorum var. Bir; partinin başına geçip iktidar olduktan sonra yasaklarımızı kaldırmak yönünde çalışacak mısınız?"

EMANETEN YAPIYORUM DEMEYİNCE

"Demokrasiye ve sivil yönetimin önemine inanmış insanlarız. Böyle inanıyorum ve inancım için çalışırım." cevabı sayesinde ilk aşama başarıyla tamamlanıyor.

Ancak "Doğru Yol'un başına geçip iktidar oldunuz, yasakları da kaldırdınız. O zaman biz ne olacağız?" sorusu olayın rengini değiştiriyor:

"Orada demeliymişim ki, lafı mı olur, ben bu işi zaten emaneten yapıyorum. Gayet tabii ki siz geldiğinizde buyurursunuz..."

Mehmet Yazar, kongre sonucunu da Demirel'in delegelerle yaptığı görüşmelerin değiştirdiğine inanıyor. Delegelerin kendisine gelip neler olduğunu anlattığını belirten Yazar, yaşananları şöyle naklediyor:

"Süleyman Bey, kimine yemin ettirerek, kimine Kur'an'a el bastırarak, kimine ağlayarak 'Mehmet Yazar'a oy vermeyeceğim' diye yemin ettiriyor. 'Şimdiye kadar sizden bir şey istemedim, ilk defa, belki de son defa istiyorum. Beni kırmayın, Cindoruk'a oy verin' diyor."

AKSİYON

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*