Süleyman Soylu'dan gözaltı tepkisi

Süleyman Soylu'dan gözaltı tepkisi.9701
  • Giriş : 22.03.2008 / 20:42:00

DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, Ergenekon operasyonu nedeniyle gözaltına alına İlhan Selçuk, Kemal Alemdaroğlu Doğu Perinçek'in gözaltına alınış tarzlarına karşı çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu, ''Ergenekon Soruşturması'' kapsamında gazeteci İlhan Selçuk, Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu ve İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in ''gözaltına alınma şekli ve tarzını doğru bulmadığını ve hukuk devleti anlayışına sığdıramadığını'' belirtti.

Soylu, yaptığı yazılı açıklamada, ''kamuoyunun yakından tanıdığı, adresi belli, kaçma ihtimali olmayan gazeteci, yazar, akademisyen ve parti liderlerinin emniyet güçlerince sabah saat 04.00'da evlerinden alınmalarının hem etik hem de hukuk devleti açısından doğru olmadığını'' kaydetti.

Gözaltına alınma şeklinin ''ara rejim dönemlerini'' hatırlattığını ifade eden Soylu'nun açıklaması şöyle:

''Bu uygulamalar, Avrupa Birliği müzakere sürecindeki bir Türkiye'ye yakışmamaktadır.

DP suçlu ya da değil, hangi görüşe, fikre siyasi düşünce ve kanaate sahip olursa olsun, bütün Türk vatandaşlarının insanlık onuruna yakışan bir muamele görme, en temel insan haklarından yararlanma ve hukuka uygun bir yargılama hakkına sahip olduğunu savunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti'ni yönetenler, hukuk makamları ve emniyet mensupları demokrasi ve hukuk devleti kavramını içselleştirmeli ve uygulamalara bunu yansıtmalıdırlar. Aksi takdirde Avrupa Birliği ve hukuk devleti olabilme sürecinde mesafe alabilmemiz mümkün değildir.

Gazeteci İlhan Selçuk, Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu ve İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in gözaltına alınma şekli ve tarzını doğru bulmuyor ve hukuk devleti anlayışına sığdıramıyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious