Süleymancıların oyu MHP'ye mi gidiyor? İşte analiz!

Süleymancıların oyu MHP'ye mi gidiyor? İşte analiz!.7651
  • Giriş : 05.07.2007 / 22:29:00

MHP İstanbul 1. bölge 2. sıra adayı Yılma Durak’la kapsamlı bir biçimde konuşma fırsatımız oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Daha önceden sadece adını duyduğum sayın Durak’la ilgili ilk izlenimim saf ve temiz bir vatan evladı olduğu şeklindedir. Hiçbir makam hırsı olmaksızın yaşamını kendi inandığı değerlere vermiş bir kişi sayın Durak.

Yılma Durak yoğun seçim kampanya çalışmasından bir kaç saatliğine ara verip bizimle buluşarak seçimlere ilişkin görüşlerini ve izlenimlerini paylaştı. Çok samimi bir hava içerisinde geçen sohbette Durak, MHP’nin % 19 civarında oy alabileceğine ilişkin öngörülerde bulunurken, İstanbul birinci bölgeden partilerinin rahatlıkla 5 veya 6 milletvekili çıkarabileceğini söyledi.

Kendisine son zamanlarda bazı sol tandanslı köşe yazarlarının sağ seçmenin MHP’ye oy vermesine ilişkin yaptıkları çağrıyı sorduğumuzda temkinli cevap veriyor. Ona göre başta başbakan sayın Erdoğan olmak üzere bazı Ak Partililerin, MHP ile CHP’nin aynı olduğuna ve MHP’nin CHP değirmenine su taşıdığına ilişkin iddialarının temel amacının, sağdaki seçmene MHP’ye verecekleri oyların en sonunda CHP’nin işine yarayacağı şeklinde mesaj iletmeye çalışmalarıdır.
Durak, ısrarla MHP’ye verilen oyların MHP’ye ve Türkiye’nin geleceğine gideceğini vurguluyor.

Yılma Durak 22 Temmuz’da BBP, Anavatan ve DP taraftarlarının büyük bir kısmının sağdaki iktidar alternatifi olan MHP’ye oy vereceğini söyledi. Hatta Kadıköy DP teşkilatının istifa ederek MHP’ye geçtiğini ifade eden Durak, her gittiği yerde bu partililerin yoğun teveccülerini kazandıklarını söyledi. Durak bir ara konuşmasında kamuoyunda Süleymancılar olarak bilinen cemaatin de 22 Temmuz’da kendilerini desteklediklerini dile getirdi.

Doğu'nun Başbuğu olarak bilinen, MHP milletvekili adayı Yılma Durak ilginç açıklamalarda bulundu.

Yılma Durak Türkiye’de yoğun bir biçimde seçim kampanya çalışmaları devam ederken Kuzey Irak’a yapılacak bir askeri operasyonun 22 Temmuz seçimlerinin iptaline yol acacağını ileri sürdü. Çünkü bu durumda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde en az beş altı vilayette sıkıyonöetim ilan edilmesi gerekeceğini ifade etti. Durak’a göre seçimlerden önce Hükumet sürekli Kuzey Irak’a operasyon konusunu gündemde tutarak zaman kazanmaya ve gündemi oyalamaya çalışıyor.

MHP Giderek Güçlenecek

Yılma Durak 22 Temmuz seçimlerinden sonra Türkiye’nin gündemiyle birlikte MHP’nin giderek güçleneceğini ve bundan sonraki seçimlerin en büyük iktidar adayının MHP olacağını söyledi. Durak, bu ülkenin hiç bir döneminde bu kadar kontrol dışına çıkmadığını ve Türkiye giderek senaryoların kolayca uygulandığı bir ülke haline geldiğini dile getirdi. Türkiye’yi yönetmeye çalışan güç odaklarından da söz eden Durak, iktidarın güç bakımından, bu odaklardan sonra ancak beşinci sırada gelebileceğini iddia etti.

Yılma Durak sohbette sözü Büyük Ortadoğu Projesi’ne (BOP) getirerek başbakan Erdoğan’ın kendisini bu projenin eşbaşkanı olarak kamuoyuna sunmasını ve bu projeyi desteklemesini üzüntüyle karşıladığını ifade etti. Durak’a göre BOP projesi bölgeyi parçalayıp yeniden tanzim etme projesidir. Bu projeden en büyük zararı görecek olan ülkelerin başında da Türkiye geliyor. Bu işin taşeronluğunu Erdoğan’ın üstlenmesi Türkiye adına çok acı bir durumdur. Ona göre Türkiye böyle bir projenin başında olduğunu ifade eden başbakanı çok iyi bir biçimde sorgulamalıdır.
Sohbette sözü bir ara tarih bilgisine getiren Durak, tarih eğitiminin devlet yönetimi için çok önemli olduğunu ifade ederek, bu bilgiden yoksun olanların devlet yönetiminde aciz kalacağını söyledi. Durak, konuşmasında ülkemizde tarih bilgisinin yeterli düzeyde öneminin kavranamamasının çok büyük bir eksiklik olduğuna işaret etti.

Bir ara sözü cumhurbaşkanlığı seçimlerine de getiren Yılma Durak, kendilerinin gönlünden geçen Cumhurbaşkanının Devlet Bahçeli olduğunu söyledi. Durak’a göre Bahçeli’den çok iyi bir Cumhurbaşkanı olabilir.

Türkiye MHP’nin Sürprizlerine Hazır Olsun

Yılma Durak seçimlerin son onbeş gününe girerken MHP’nin yoğun bir biçimde halka gerçekleri anlatacağını bu nedenle medyada argümanlarını ve iddialarını dile getireceğini söyledi. Bu konudaki hazırlıklarının tamamlandığını ifade eden Durak, Türk insanının AK Parti’nin Türkiye’yi nasıl tahrip ettiğini bu vesileyle çok iyi öğrenebileceğini ileri sürdü.
İki saat sıcak ve samimi ortamda geçen sohbet sonrasında Yılma Durak tekrar seçim bölgesindeki seçmenleri ziyaret etmek üzere bizden ayrıldı. Kendisine başarılar dileriz.

Yusuf Devran

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious