'Süleymaniye' rekor fiyata satıldı

'Süleymaniye' rekor fiyata satıldı.16872
  • Giriş : 24.06.2009 / 22:58:00

Fransız ressam Paul Signac'ın "Süleymaniye" tablosu, Londra'daki ünlü müzayede evi Sotheby's'te 1 milyon 385 bin 250 sterlin gibi rekor bir fiyata alıcı buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dünyaca ünlü neo-izlenimci Fransız ressam Paul Signac'ın 1907 tarihli Altın Boynuz- Haliç manzaralı klasik tablosunun, adı saklı tutulan uluslararası bir koleksiyoncu tarafından satın alındığı bildirildi.

Empresyonist ve Modern Sanat Müzayedesi'nin en pahalı ve çarpıcı parçası olan Süleymaniye tablosu, müzayedeye katalogunun 15 numaralı parçası olarak çıktı. Eser, açık artırmaya telefon ile katılan bir sanatsever tarafından global ekonomik krizin etkilerine rağmen son yılların en yüksek fiyatıyla satın alındı.

Tuval üzerine yağlıboya ile ressama özgü 'puantilist' tekniği kullanılarak yapılan yağlı boya tablo, 46,5 santime 55 santim ölçülerinde. Bu satıştan evvel 10 kez daha el değiştiren eserin ilk sahibi 1907 Ekim ayında Bernheim-Jeune isimli bir sanatsever olmuştu.

Zamanın Osmanlı başkenti İstanbul'a 1907 yılında yine ressam olan arkadaşı Henri Person ile birlikte gelen ünlü ressam Signac'ın, masalsı ve mistik olarak nitelendirdiği şehre ait birçok sulu ve yağlı boya çalışması bulunuyor. Ressamın en ünlü çalışmalarından birisi olan "Süleymaniye" tablosu, pembeye çalan Osmanlı evleri ve günbatımının deniz ve balıkçılarla oluşturduğu çelişkinin çarpıcı bir şekilde tuvale yansıması, bu tabloyu sanatçının diğer eserlerinden farklı kılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*