Sultan Murat, kabri başında anıldı

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Murat Hüdavendigar, 617 yıl sonra Türkiye'den giden heyet tarafından anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından gerçekleştirilen organizasyonla Murat Hüdavendigar'ı anmak üzere; belediye meclis üyeleri, akademisyenler ve işadamlarından oluşan 40 kişilik bir heyet Bursa'dan Kosova'ya gitti. Heyet de Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Milletvekili Niyazi Pakyürek de yeraldı.

Kosova'ya bağlı Priştina kentinin Obiliç bölgesinde yeralan Murat Hüdavendigar türbesi önünde düzenlenen törene Kosova'daki Arnavutlar'la birlikte Türkler de ilgi gösterdi. Törende Kamelisa Belediye Başkanı Şuayip Surduli ile birlikte Preizen Müftüsü Bahri Seydiov da hazır bulundu.

Kosovalı İmam Hatip öğrencisinin kuranı kerim okuması ile başlayan törende bir konuşma yapan Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, Murat Hüdavendigar'ı Bursa'daki türbesinde 2 yıldır anarak, onun tarihdeki yerini, insanlara anlatmaya çalıştıklarını ifade ederek "Geçen yıl ki anma töreninde, bu yıl için Kosova'ya gitme sözünü vermiştik. O sözümüzü bugün tutmuş oluyoruz. 1. Murat'ı şehit eden Sırp askeri için anıtlar dikilip, anma törenleri düzenlenirken ve ismi Kosova'da bir şehre verilirken bizim buralara kadar gelmememiz düşünülemezdi. Evladı fatihan olarak biz, bize yakışanı yaptık. Bundan sonra yine yapacağız. 1. Murat, büyük bir şahsiyet, büyük bir devlet adamı aynı zamanda da büyük bir komutan. 27 yıllık padişahlığı döneminde at sırtından inmemiş, toplam 37 meydan savaşı yapmış büyük bir komutan. Osmanlılar'a Balkanlar'ın kapısını bir daha kapanmamak üzere açmış bir padişah" dedi.

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Çetin de, büyük devletlerin büyük hükümdarların eseri olduğuna dikkati çekerek, "Osmanlı'yı büyük yapan özellik, hükümdarların yanındaki insanlarda ve onların büyüklüğünde gizlidir. Osmanlı'nın ilk 10 padişahı biri diğerinden küçük olmayan hükümdarlardı. Murat Hüdavendigar, 28 yıllık saltanatı döneminde Osmanlı'ın sınırlarının 5 misli büyüttü. Babasından devraldığı 95 bin metrekarelik devletin sınırlarını 500 bin kilometre kareye çıkarttı.1. Murat'ın yanında Lala Şahin Paşa, Evrenus Bey, Hacıilbey, Kara Timurtaşpaşa gibi önemli komutanlar ve Yakup Çelebi ile Yıldırım Beyazıd gibi iki güçlü oğlu vardı. Çandarlı Halil Paşa'da veziriydi. 617 yıldır 1. Murat'a türbedarlık yapan Kosovalılar'a fedakarlıkları, samimiyetleri ve O'nun fiziki varlığının yanında manevi varlığını da bugüne taşımaları nedeniyle minnettarız" diye konuştu.

Törene katılan AKP Bursa Milletvekili Niyazi Pakyürek de, anma toplantıların konuşmaların ötesinde anlamının iyi idrak edilmesi gerektiğini vurguladı.

Konuşmaların ardından Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisi İbrahim Benlioğlu okuduğu Kur'an-ı Kerim'le törene katılanları mest ederken, aynı fakülteden Prof. Dr. Mustafa Kara'nın yaptığı dua ile tören sona erdi. Tören sonrası katılanlara Osmangazi Belediyesi tarafından yemek ikram edildi. Belediye Başkanı Recep Altepe, türbeye 1. Murat'ın tuğrasıyla birlikte, Bursa Çekirge'deki türbenin resmedildiği tabloyu hediye etti.

TÜRBENİN AÇILIŞINI BAŞBAKAN YAPACAK

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından restorasyonu yaptırılan Kosova'daki 1. Murat Türbesi'nin açılışının önümüzdeki aylarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılması bekleniyor.

1.MURAT NASIL ŞEHİT OLDU?

Murat Hüdavendigar ismiyle bilinen 1. Murat, Sırp, Boşnak ve Bulgarlar'dan oluşan Haçlı ordusu ile Kosova ovasında çetin bir meydan muharebesi yapmış ve büyük bir zafer elde etmişti. Zafer sonrası savaş meydanını gezen Hüdavendigar, kendisiyle görüşmek isteyen yaralı Sırp soylusu Milos Obilic tarafından hançerle yaralanarak şehit edilmişti. İç organları Kosova'da şehit düştüğü yere gömülen 1. Murat'ın cenazesi de Bursa'ya gönderilerek Çekirge'deki türbeye defnedilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious