Sultanahmet Camii'nin avlusu restore edilecek

  • Giriş : 09.05.2007 / 00:00:00

İstanbul Vakıflar Bölge Müdür Vekili Adnan Ertem, Sultanahmet Camii'nin şadırvanlı avlusuyla ilgili bir proje hazırlandığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ertem, bu çerçevede hem avlunun zemininin izole edileceğini, hem de şadırvanın restore edileceğini bildirdi.

Ertem, cami avlusunun tahliye kanallarının, çeşitli yol veya kaldırım çalışmaları nedeniyle 2-3 yıldır tıkalı bulunduğunu ifade ederek, bu nedenle caminin avlu bölümünde su tahliyesini gerçekleştiremediklerini söyledi.

Her yağmur yağdığında avluda yağmur sularının biriktiğini dile getiren Ertem, "Yağışlar sonucu Sultanahmet Camii'nin avlusuna biriken sular zamanla tabana sızıyor. Yağmur sularının tabana sızması sonucu da tahribat oluşmaya başladı. Suların birikerek tabana sızması ve bu şekilde şadırvana zarar vermesini engellemek amacıyla İSKİ ile işbirliği içindeyiz. Kalıcı bir çözüm için bir proje hazırlıyoruz" dedi.

Ertem, cami avlusunda bulunan şadırvanda hafif bir eğilme görüldüğünü belirterek, ancak yıllardan beri var olan bu durumun ciddi olmadığını söyledi.

Projenin tamamlandıktan sonra Anıtlar Kurulu'na sevk edileceğini kaydeden Ertem, kurulun onay vermesi halinde çalışmalara hemen başlanacağını bildirdi.

Ertem, ayrıca caminin altında su sarnıcı bulunduğu bilgisinin de doğru olmadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious