Sultan'ı sevindirelim derken üzdüler

Sultan'ı sevindirelim derken üzdüler.11837
  • Giriş : 15.11.2008 / 09:06:00

Türk sinemasının unutulmaz isimlerinden Türkan Şoray, filmlerinde giydiği kostümlerden oluşan bir sergi açtı. Ancak sergi, uluslararası bir organizasyonla çakışınca kapatılması bile gündeme geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk sinemasının unutulmaz isimlerinden Türkan Şoray, filmlerinde giydiği kostümlerden oluşan bir sergi açtı. Ancak sergi, uluslararası bir organizasyonla çakışınca kapatılması bile gündeme geldi.

Türk sinemasının 'Sultan'ı Türkan Şoray'ın filmlerde giydiği kostümler, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nun fuayesinde sergilenmeye başlandı. 7 Kasım'da açılan serginin hikâyesi tam bir filme dönüştü. Çünkü sergi açıldıktan kısa bir süre sonra ziyaretçiye kapandı. Nedeni ise IBM'in uluslararası 'İş Liderliği' konferansı. Cemal Reşit Rey yetkilileri, salonu aynı anda iki etkinlik için kiralayınca IBM güvenlik gerekçesiyle serginin cumartesi gününe kadar kapalı tutulmasını talep ediyor. Kasım ayının sonuna kadar açık kalacağı söylenen sergiye bir haftalık ara verilmesi söz konusu olunca Türkan Hanım'ın morali bozuluyor. Şoray'ın yakın arkadaşı ve serginin tasarımcısı Gönül Paksoy, ünlü sanatçının bir ara sergiyi kaldırmaya bile karar verdiğini anlatıyor. Bu arada Türkan Hanım ile salon yöneticileri, milletvekilleri arasında yoğun bir telefon trafiği yaşanıyor. Neyse ki araya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş giriyor ve Türkan Hanım'ı teskin ediyor. Sergi bir açık, bir kapalı belirsizliğinin yaşandığı bir hafta geçirdi.

Çok üzülen ve sergiyi kaldırıp kaldırmamada büyük tereddüt yaşayan Şoray, durumu Cemal Reşit Rey'deki yetkililerin bir ihmalkarlığı olarak görüyor. Halbuki baştan böyle bir açıklama gelseydi sorun hemen çözümlenebilirdi. Gönül Hanım ise, "Aslında bu sergi böyle bir kurum toplantısında sanatsal bir olay olarak değerlendirilebilirdi ama o yönü düşünülmedi, keşke düşünülebilseydi, ama neyse ki olay tatlıya bağlandı." diyerek sorunların bir şekilde hallolduğunu söylüyor.

Sergiye büyük önem veren Türkan Şoray daha açılış günü, "Sergi benim için çok önemli. Çünkü 40 yıllık meslek hayatımı anlatıyor." demiş ve eklemişti: "Hepsi de sinema yolculuğumda bana destek oldu." Sergiyi gezerken kendinizi sanki Türkan Şoray belgeselinin içinde hissediyorsunuz. Al Yazmalım'dan Dila Hanım'a, Buruk Acı'dan Dönüş'e, Hayatım Sana Feda'dan Kara Gözlüm'e, Gelin Çiçeği'nden Sultan Gelin'e, Sisli Hatıralar'dan Çile'ye kadar Şoray'ın pek çok unutulmaz filmlerinde giydiği 200'den fazla kıyafet karşılıyor sizi. Sadece kıyafetler değil tabii. Eşarplar, yemeniler, şapkalar, başlıklar, aksesuarlar ve rengarenk takılar...

Türkan Şoray, sinemaya ilk adımını 1960 yılında 'Köyde Bir Kız Sevdim' filmiyle atmıştı. O zamandan bugüne kadar dramadan komediye farklı türlerdeki pek çok filmde rol alan Şoray, tıpkı kendi gibi kırılgan, utangaç ama ulaşılmaz bir kadın profili çizdi. Belki de bu yüzde, "Kostümlerin çoğunu rolüme uygun şekilde ben tasarlamıştım ya da seçip almıştım. Her giyside benden izler, yaşamımdan kesitler var sanki." diyor. Oynadığı filmlerdeki başarısı kadar giydiği kıyafetler de konuşuldu. Filmlerde giydiği köstümleri yıllarca çatı katındaki bir sandıkta saklamış. Bazılarını bulamadığı için de çok üzülmüş. Kıyafetlerin tasarımlarında çoğunlukla Yıldırım Mayruk, Mualla Özbek ve Faize Sevim Moda Evi ile beraber çalışmış. Ama birçoğunda kendi emeği bulunuyor.

(Zaman - Cumartesi)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*