Sulu yemek kültürü fast fooda teslim

Sulu yemek kültürü fast fooda teslim.14060
  • Giriş : 22.03.2006 / 00:00:00

Aparatif olması ve ayakta yenebilme kolaylığı nedeniyle özellikle gençler tarafından tercih edilen fast food türü yiyecekler, sulu yemek kültürünü öldürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yıllar önce Kütahya'nın en işlek caddesi olan Cumhuriyet caddesinde nerdeyse adım başı yer alan sulu yemek lokantaları, özellikle genç nüfusun çoğalmasıyla yerini fast food türü yiyecek satan lokantalara bırakıyor. Hatta bazı lokantalar vitrine kurdukları dönerle sulu yemeklerin yanı sıra fast food türü yiyecekleri de satmaya başladı.

Fast food yiyecek satan yerlerin çoğalmasıyla beraber zengin Türk mutfağının körelmeye yüz tutmasında lokanta ve fast food işletmecilerinin ortak görüşü ise; halkın ekonomik durumu ve arz talep meselesi çerçevesinde şekilleniyor. Kütahya'nın en işlek caddesi olan Cumhuriyet caddesinde sulu yemek satan nadir lokantalardan birinin işletmecisi olan Ali Maran, özellikle öğrencilerin fast food türü yiyeceklere olan talebi nedeniyle ekmek arası piliç döner satmaya başladıklarını söyledi.

Aynı caddede sadece sulu yemek satan bir lokantanın işletmecisi olan Rüştü Şenyüz de, toplumun ekonomik yapısının bu konuda önemli rol oynadığını dile getirdi. Lokantacılığın baba mesleği olduğunu vurgulayan Şenyüz, "40 yıldır bu işin içindeyiz. 20 yıldır da bu caddede sulu yemek satıyoruz. Özellikle son yıllarda üniversite öğrencilerinin artması, fast food türü yiyeceklere olan ilgiyi de artırdı. Bizim işimiz tamamen bundan farklı." diye konuştu.

Fast food türü yiyecek satan Tahsin Demirbaş da, bunun tamamen bir arz-talep meselesi olduğunu vurguladı. Her yıl kapasitesi genişleyen Dumlupınar Üniversitesi'nde eğitim gören öğrenci sayısının arttığına işaret eden Demirbaş, "Müşterilerimizin büyük bölümünü öğrenciler oluşturuyor. Hızlı bir şekilde devam eden günlük hayat nedeniyle insanlar daha basit ve hızlı yiyecekleri tercih ediyorlar. Böyle bir talep olunca buna göre arz da kaçınılmaz oluyor." ifadesini kullandı.

Kütahya Lokantacılar Odası Başkanı Mevlüt Bilgi de, kendisi gibi sulu yemek satan lokantacıların fast food türü yiyecek satan yerlere göre çok daha farklı değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. 35 yıldır sulu yemek satmaktan vazgeçmediğini dile getiren Bilgi, "Bizim yaptığımız iş tamamen bir sanat. Çünkü gün içerisinde çok farklı yemek çeşitleri çıkarmak durumundasınız. Ancak fast food türü yiyecekleri Kütahya'daki gibi ekmek arası piliç döner olarak sınırlandırırsanız, bu çok basit yapılan bir şey." şeklinde konuştu. Fast food türü yiyecekleri tercih edenlerin yüzde 90'lık kısmını öğrencilerin oluşturduğunu söyleyen Bilgi, bu tür yerlerin genel olarak kent merkezinde bulunduğuna dikkat çekti. Bilgi, şunları söyledi: "Bizim gibi sulu yemek satan lokantalar genelde Kütahya'nın tarihi bölgelerinde toplanmaya başladı. Biz de elimizden geldiğince fiyatları düşük tutup insanları tarihi güzelliklerimize yakınlaştırmaya çalışıyoruz. Bundan 10 yıl öncesine göre fast food türü yiyecek satan yerlerde çok ciddi çoğalma var. Aslında bu bizim zengin mutfağımıza yabancılaşmaya başladığımızın bir göstergesidir."

Her yıl yapılan unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemek yarışmalarını da desteklediklerini vurgulayan Bilgi, fast food yiyecek türünün daha çok ekonomik sıkıntı nedeniyle tercih edildiğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious