Sulukule, Economist'e haber oldu

  • Giriş : 18.08.2006 / 00:00:00

Economist dergisinin bu haftaki sayısında, Sulukule'deki Çingenelerin anlatıldığı bir haber yer aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amberin Zaman imzalı "Buldozerlerle Savaş" başlıklı heberde, Belediye Başkanı Mustafa Demir'in, bu bölgeyi koruma amacındaki ısrarlı tavrından sözedilirken, burada yaşayanlara verilecek tazminatın yanında, ev alabilmeleri için uygun kredi olanakları tanınacağı da belirtildi. Çingene liderlerinden Şükrü Panduk'un, "Zaten bizim olan bir şeye yeniden para ödeme fikri saçmalık, çoğumuz çocuklarımızı besleyecek parayı zor buluyoruz" dediği aktarılan haberde, asıl amacın “kendilerini buradan çıkartmak” olduğu düşüncesine yer verildi.

İstanbul'un Asya yakasında çok sayıda Çingenenin kulübelerde yaşadığına ve taşınmayı reddetmelerinin ardından, belediye çalışanlarının buldozerlerle evlerini yıktığına değinilen haberde, "Türkler'in pek azı Türkiye'nin en büyük Çingene nüfusuna sahip ülkelerden biri olduğundan, burada 2 milyon Çingenenin yaşadığından haberdar" ifadeleri kullanıldı.

“TÜRKİYE’DE AYRIMCILIK YAYILIYOR”

BBC Türkçe Servisi'nin de yer verdiği haberde, "Türkiye'de asla Avrupa'dakine benzer ırkçı şiddete maruz kalmayan Çingenelere karşı ayrımcılık, şimdilerde yaygınlaşmış durumda. 1934 tarihli bir yasa, Çingeneleri vatandaşlığa kabul etmeme hakkı veriyor. Siyasette başarılı olmuş pek çok Çingene, kökenini saklıyor, müzik ve sinema alanında da öyle" denildi.

Türkiye'nin Avrupa Birliği hedefinden yüreklenen Çingenelerin de artık kendilerini savunmaya başladığı belirtilen haberde, "Çingene kökenli gazeteci Mustafa Aksu, Çingeneleri 'fahişe, hırsız' diye tanımlayan Kültür Bakanlığı'nın çıkardığı bir kitap hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde dava açtı. Punduk da Sulukle için savaşıyor" ifadeleri yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious