Sulukule'deki Romanlara ABD desteği

Sulukule'deki Romanlara ABD desteği.18496
  • Giriş : 06.04.2008 / 20:19:00

ABD'den 4 hükümet yetkilisi, Başbakan Erdoğan'a 'Sulukule yıkılmasın' mektubu gönderdi. Gerekçe olarak 1999'da İstanbul'daki AGİT zirvesinde alınan bir karar gösterildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul'da 'Kentsel Dönüşüm Projesi' çerçevesinde yıkım kararı alınan Sulukule için Amerika da devreye girdi. ABD hükümetinden 4 yetkili Sulukule'nin yıkılmaması için Başbakan Erdoğan'a özel bir mektup yazdı.

ABD Hükümeti kuruluşlarından biri olan Helsinki Komisyonu'nun eşbaşkanları Demokrat Parti Florida Milletvekili Alcee Hastings ve Demokrat Parti Maryland Senatörü Ben Cardin, Erdoğan'a bir mektup göndererek, İstanbul Sulukule'nin yıkılmamasını istediler. Cumhuriyetçi Parti Pennsylvania Milletvekilli Joseph Pitts ve Demokrat Parti North Carolina Milletvekili G. K. Butterfield'in imzalarını da taşıyan mektupta, geçmişi 1054 yılına kadar uzanan bu tarihi bölgenin sakinlerinin, kentin 40 kilometre dışına yerleşmeye zorlandığı, 3 bin 500 Sulukulelinin sokaklara taşınacağı iddia edilidi.

AGİT KARARLARINA UYULSUN

Romanların, “Avrupa'da şu anda en geniş, fakir ve en hızlı büyüyen azınlık” olduğu belirtilen mektupta, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) 1999 İstanbul zirvesinde, katılımcı ülkelerin, bu toplumun karşı karşıya kaldığı zorlukları kabul ederek, tam fırsat eşitliğinin sağlanması yönünde etkili tedbirler almayı kararlaştırdığı hatırlatıldı ve AGİT kurallarının izlenmesi görevini üstlenen ABD Helsinki Komisyonu'nun, özellikle İstanbul'daki Roman halkının durumundan endişe duyduğu belirtildi.

Yüzyılın son zirvesinde 'azınlık' sözü alınmıştı

“Yüzyılın son zirvesi” olarak nitelendirilen “AGİT İstanbul Zirvesi”, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'na (AGİT) üye 54 ülkenin Devlet veya Hükümet Başkanlarının katılımıyla 18-19 Kasım 1999 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilmişti. İstanbul Zirvesi, 20. yüzyılın son çeyreğine damgasını vuran zirveler dizisinin sonuncusu olmuştu. ABD, 1975 Helsinki Anlaşması kararları çerçevesinde, AGİT kararlarının uygulanmasını izlemek üzere, bir hükümet kuruluşu olarak Helsinki Komisyonu'nu oluşturmuştu. 1999 Agit zirvesinde tüm üye ülkelerce imzalanan ve 21.yüzyıl Avrupası için bir güvenlik modeli olan İstanbul Şartı'nda şu ifadeler yer alıyordu: 'Azınlık haklarının korunması üye devletlerin kendi içinde demokrasi, barış, adalet ve istikrarın sağlanması bakımından temel unsurdur.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious