Sulukuleli kiracılar, evlerini belirledi

Sulukuleli kiracılar, evlerini belirledi.14416
  • Giriş : 20.03.2008 / 17:47:00

Sulukule kiracıları, Taşoluk’ta sahip olacakları evlerini kurayla belirledi. Yenileme Projesine karşı çıkan Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Pündük de kura çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fatih Belediyesi’nin Yenileme Projesi yürüttüğü ve halk arasında ‘Sulukule’ olarak bilinen Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri’ndeki kiracılar, proje çerçevesinde sahip olacakları Gaziosmanpaşa Taşoluk’taki TOKİ konutlarının kapı numaralarını belirleyen kuraları çekti.

Kiracıların büyük sevinçle katıldığı kura çekimi töreninde konuşan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, projenin dünyanın en sosyal projesi olduğunu söyleyerek “Kiracılarını ev sahibi yapıyoruz, işsizlerini de meslek sahibi yapıyoruz” dedi.

Fatih Belediyesi tarafından yürütülen ve Türkiye’de onaylanan ilk Yenileme Projesi olan Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri Yenileme Projesi nedeniyle evlerinden çıkarılarak Gaziosmanpaşa Taşoluk’ta ev sahibi olacak kiracıların kapı numaralarını belirleyeceği kura, Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde çekildi.

Halk arasında ‘Sulukule’ olarak bilinen bölgede oturan ve bazıları Roman olan vatandaşlar kura çekimine, çocuklarıyla birlikte geldiler. Fatih Belediyesi Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde düzenlenen kura çekim töreninde konuşan Belediye Başkanı Mustafa Demir, yenileme projesi kapsamında, TOKİ’nin Taşoluk konutlarında ev sahibi olmaya hak kazanan kiracılar için ikinci kuranın çekildiğini, 4 Aralık 2007 tarihinde yapılan ilk çekilişte 204 ailenin evlerinin belirlendiğini söyledi.

Kurada 142 ailenin konutlarının belirleneceğini dile getiren Demir, Tarihi Surların iç kesiminde yer alan Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri Yenileme Projesinde amaçlarının sadece mekânı yenilemek değil, aynı zamanda bölgede yaşayan vatandaşların yaşam koşullarını da iyileştirmek olduğunu anlattı. Projeyle son derece sağlıksız koşullarda ve deprem tehdidi altında yaşayan vatandaşların yüksek kalitede konutlara ve sağlıklı bir çevrede yaşama imkânına kavuşacaklarını vurgulayan Demir, "Burası Tarihi Yarımada’ya yaraşan bir çehreye bürünecek. İnsanımız hak ettiği yeşil alana, parka, okula, bir sosyal ve kültürel merkeze kavuşacak" dedi.

Dernek başkanı Pündük de kuraya katıldı

Kura çekimine daha sonra Belediye Başkan Yardımcıları Hasan Suver, Talip Temizer, Sami Er ve Erhan Oflaz da katıldı. AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Baha Öğütken de iki vatandaş için kura çekti.
Kura çekenlerin çığlık atarak sevinçlerini gösterdiği törenin sonunda törenin sürprizi gerçekleşti. Yenileme Projesini hazırlandığı günden bu yana eleştiren Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Pündük sahneye çıkarak kura çekimine katıldı. Pündük, ailesi için kura çektiğini ve evin yerinin fark etmediğini söyledi. Pündük, 104-B zemin 1 numaralı daireyi çekti.

Eminönü’nün Fatih’e bağlanması

Mustafa Demir, gazetecilerin soruları üzerine Eminönü’nün Fatih’e bağlanmasının doğru bir karar olduğunu söyledi. Tarihi Yarımadanın tek merkezden üretilecek projelerle ele alınması gerektiğini belirten Demir, “Şehri, tarihi ve kültürel varlıkları ön plana çıkaracak projelerin gerçekleşebilmesi için güçlü bir nüfus desteğine ihtiyaç var. Eminönü Fatih’le birleşince 450 bin olacak nüfusun da desteğiyle güçlü projeler yapılabilir” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious