'Sümerler Türktür ve tarih Türklerle başlar'

  • Giriş : 04.03.2006 / 00:00:00

Eski Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek, tarihle ilgili ilginç açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Ocakları Samsun Şubesi'nin davetlisi olarak Samsun'a gelerek "Atatürk'ün Türkü' konulu konferans veren eski bakan Namık Kemal Zeybek, Samsunlulara Türklük dersi verdi. Atatürk Kültür Merkezi'nde Türklerin dünya üzerindeki ve Atatürk'ün Türklüğe bakışını anlatan Zeybek, verdiği örneklerle kendisini dinleyenleri şaşırttı. Orta Asya'da doğan Türklüğün o dönemlerde dünyanın en medeni toplumu olduğunu anlatan Zeybek, 10 bin yıl önce dünya genelindeki topluluklar kabile halinde yaşarken, Türklerin tarım uygarlığı yaşadığını kaydetti. Hayvancılığı öğrenen, atı eğiten, madeni eritip kullanan Türklerin dünyanın dört bir tarafına yayılarak insanlara medeniyeti öğrettiğini belirten Zeybek, bu gerçeklerin Orhun kitabelerinde de yazılı olduğunu vurguladı.

Orta Asya'dan Avrupa'ya göç eden Türklerin bir çok devlet kurduğunu ve toplumları başarıyla yönettiğini hatırlatan Zeybek, "Sümerler, bir çivi yazısı kullanmışlar. Bilim adamları bu yazı çeşidini hep araştırmışlar. En sonunda bu yazının Türkçe olduğunu tespit etmişler. Demekki Sümerler Türk'tü. Tarih yazının bulmasıyla başlıyorsa, o halde tarih Türklerle başlamıştır. Dünyanın bir çok bölgesine yayılarak devletler kurmuşlar. Roma İmparatorluğu'nu Etrüskiler kurmuştur. Etrüskiler ise Türk'tür. İran devletinin şahı Tahmas Türk'tür. Kanuni ile Türkçe konuşmuştur. Hindistan'ı Babür Türkleri yönetiyordu. Truva'yı kuran Türklerdir. Yani dünyanın hakimiyeti Türklerin elindeydi. " dedi.


"ATATÜRK, OLAYLARA TÜRK GİBİ BAKMIŞ, AMERİKALI GİBİ DEĞİL"


Türklerin Anadolu'ya 1071 Malazgirt Zaferi'yle gelmeyip Anadolu'da daha önceleri egemen olduklarını öne süren Zeybek, 1071'den sonra Müslüman Oğuzların gelip istila edilmiş olan yurtlarını Bizanslardan kurtardığını söyledi. İstanbul'un fethedilmediğini, Bizans'tan kurtarıldığını öne süren Namık Kemal Zeybek, Atatürk'ün gençliğinde Türk ve dünya tarihine ilişkin 3 bin 997 kitap okuyup, kendine göre bir tarih tezi ortaya çıkardığı açıklamasında bulundu. Zeybek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Atatürk, Türk'e geniş bir dünya perspektifi ile bakmıştır. Türk tarihini, sindire sindire okumuş, tartışarak özümsemiştir. Türklüğü, tarihin derinliklerinde aramıştır. Tarihe derinden bakmıştır. Atatürk'ün Türklük anlayışı, "Dünyayı uygarlaştıran Türklerdir" şeklindedir. Tarihsel olaylara Türk gibi bakmış, Amerika gözü ile değil."

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği konferansta siyasi parti temsilcileri, belediye başkanları, oda başkanları ve akademisyenler de hazır bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious