Suna Kan da devleti eleştirdi

Suna Kan da devleti eleştirdi.18590
  • Giriş : 25.04.2008 / 22:45:00

Dünyaca ünlü keman virtiözümüz Suna Kan, Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'de, hiçbir zaman devletin sanat ve kültür politikasının olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünyaca ünlü keman virtiözümüz Suna Kan, Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'de, hiçbir zaman devletin sanat ve kültür politikasının olmadığını söyledi.

Suna Kan, bu görüşünü pekiştirmek amacıyla da "Hakkari'de, Siirt'te, Bitlis'te, beni en son dinleyen gençler dede oldu, babaanne oldu" diye konuştu.

Ankara Devlet Opera ve Balesi Şefi Naci Özgüç yönetimindeki 16 kişilik Marmaris Belediyesi Oda Orkestrası'yla Suna Kan'ın, 26 Nisan Cumartesi akşamı Grand Yazıcı Mares Otel'de vereceği 'Vivaldi in Marmaris' (Vivaldi Marmaris'te) adlı konserle ilgili basın toplantısı düzenlendi.

Armar Otel'deki toplantıda, etkinliği organize eden Marmaris Kültür ve Sanat Derneği (MAKSAD) Başkanı Mustafa Sokullu, Suna Kan ve Naci Özgüç, basın mensuplarına konser hakkında bilgi verdi.

MAKSAD'ın bu yıl 10 yaşına girdiğini belirten Mustafa Sokullu, "Bizim için böylesine önemli olan bir günde Suna Kan gibi dünya çapında bir yeteneğin yanımızda olması bize gurur ve onur verdi" dedi.

İlçede bulunmaktan mutluluk duyduğunu kaydeden Suna Kan, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kan, Anadolu'da çok sesli ve klasik müziğin yaygınlaşamamasının nedenini soran bir basın mensubunun sorusu üzerine şöyle konuştu:

Devletin hiçbir zaman sanat politikası olmadı

"1960-1974 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'yla birlikte Anadolu turnesi yaptık. Amerikan modeli eski otobüslerle 29 şehirde konser verdik. O dönem çok iyi tepkiler aldık.

Ancak 'Aman biz bu müziğe çok bayıldık diyen' olmadı. Devlet de üzerine düşen görevi yerine getirmedi, bu işi sürekli kılamadı.

Bakın aradan 40 yıl geçti. Ben o gezdiğimiz illerin bazılarında tekrar sahneye çıktım ama Hakkari'de, Siirt'te, Bitlis'e bir daha gitmedim.

Oralarda beni en son dinleyen gençler dede oldu, babaanne oldu. Oysa böyle etkinlikler devam ettirilmeliydi.

Ettirilmeyince her şey çabuk unutuldu. Türkiye'de hiçbir zaman kültür ve sanat politikası olmadı. Planlı programlı hareket edilemeyince de çok sesli müzik Anadolu'da gelişemedi, kendisine yeterli dinleyici kitlesi oluşturamadı."

Toplantı sonrasında Kan, isteğini geri çevirmediği basın mensuplarına kemanıyla özel minik bir konser verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious