Süne ile mücadelede sülünler kullanılacak

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Buğdaya büyük zarar veren süne zararlısına karşı biyolojik mücadele kapsamında doğaya sülün bırakılacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edirne Çevre ve Orman İl Müdürü Abdullah Bülbül, süneyle mücadelede geçen yıl faydalı böceklerden ve sülünlerden yararlandıklarını belirterek, "Geçen yıl Edirne merkez ve ilçelerine 3 bin adet sülün doğaya bırakıldı. Bu yılda 3 bin adet sülün bırakmayı düşünüyoruz." dedi.

Doğaya bırakılan sülünler sayesinde süne ile mücadelede bir yılda çok iyi sonuçlar alındığını ifade eden Bülbül, şunları söyledi: "Doğaya salınmak üzere yetiştirilen sülünlerin süneye karşı biyolojik bir silah olmaları, buğdayda yüksek rekolte ve kalite sağladı. Bir sülün yılda 1 milyon 200 bin süne yiyebiliyor. Sülünlerin süne ile mücadele yararlı olduğunu gören köylüler ise sülünleri avlama yerine korumaya başladılar."

Sünenin hububata verdiği zarar derecesi ve şekli, zararlının yoğunluğuna,biyolojik dönemlerine, ürün çeşidine, fenolojik durumuna ve iklim koşullarına bağlı olarak değiştiğini dikkat çeken Çevre ve Orman İl Müdürü Abdullah Bülbül, "Süneler Nimfleri ve erginleri, hortumlarını bitki dokusuna sokup bitki özsuyunu emmek suretiyle zarar oluştururlar. Kışlamış erginler bitkinin kardeşlenme döneminde hububatı kök boğazı üstünden emerek 'göbek kurusu' zararını oluştururlar. Bu şekilde zarar gören bitki başak bağlayamaz. Geçen yıl doğaya 3 bin adet sülün saldık. Bu yılda 3 tane daha salmayı planlıyoruz. Sülünler, günde ortlama ağırlıkları kadar süne zararlısı toplayıp yerken, bir yılda toplam 1 milyon 200 bin civarında süneyi yok ediyor. Köylüler süne ile mücadele eden sülünleri avlamaktan vazgeçerek korumaya başladılar. Bu şekilde devam ederse süne ile mücadelede başarılı olabiliriz."Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious