Sünnet, AIDS riskini azaltıyor

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

Amerikalı bilim adamları tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, sünnet olmanın HIV virüsüne yakalanma riskini yarı yarıya azalttığını ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gelişmenin ardından HIV virüsüne karşı mücadele eden iki büyük kuruluş da HIV riskinin çok yüksek olduğu ülkelerde sünneti tavsiye edebileceklerini bildirdi. Amerikan New York Times gazetesinde yer alan habere göre Amerikalı sağlık bakanlığı yetkilileri tarafından erkeklerin sünnet edilmesinin HIV virüsünün yayılmasını engelleyip engellemediği konusunda birincisi geçen yıl olmak üzere gerçekleştirilen iki tıbbî araştırmada, beklenenden daha olumlu sonuçlar çıktı. Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü'nden yapılan açıklamada sünnetin yaygın olduğu Kenya ve Uganda'da kurulan iki klinikte yapılan araştırmaların, geçen yıl yapılan benzer araştırmanın sonuçlarını doğruladığı belirtildi. Gazete, araştırmayı yürüten enstitü yetkililerinin, bulguların açıklığı karşısında araştırmalara planlanandan erken son verdiklerini kaydetti. Kenya ve Uganda'da 8 bin kişinin katılımıyla yapılan bu denemelerde, sünnetin AIDS'e yol açan virüse yakalanma riskini yarı yarıya azalttığı belirlendi.

Illinois, Maryland, Kanada, Uganda ve Kenya'daki üniversitelerden araştırmacıların katıldığı denemelere Kenya'nın Kisumi bölgesinde 3 bin, Uganda'nın Rakai bölgesinde de 5 bin kişi test edildi. Katılımcılar sünnetsiz ve sünnetli olarak ayrılarak -birçoğu uymasa da- güvenli cinsel ilişkide bulunmaları tavsiye edildi. Denekler, sürekli olarak bazı testlere tabi tutuldu. Testler ise bulguların, sünnet olmanın HIV virüsünü yüzde 53 oranında azalttığının kesinleşmesinin ardından sürenin sona ermesi beklenmeden bitirilmiş.

HİV'e karşı kesin çözüm sanılmasın

Harvard Üniversitesi'nde HIV konusunda uzman olan araştırmacı Daniel Harperin, bulguların "çok heyecan verici" olduğunu belirterek sünnetin, Afrika'nın birçok bölgesinde AIDS virüsünün yayılmasını engellediğini kaydetti. Harperin, "Bu bilginin yayılması sonucunda milyonlarca Afrikalı erkeğin sünnet olacağından şüphem yok." dedi. Dünya Sağlık Örgütü de bulguların son derece çarpıcı olduğunu kabul etti; ancak bu uygulamanın prezervatif kullanımı gibi daha güvenli yöntemlerin bütünüyle yerini alamayacağını vurguladı. Kuruluşun, yakın zamanda bulguların etkisini bir toplantı düzenleyerek tartışmaya açması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious