Sünneti doğru zamanda yaptırın

Sünneti doğru zamanda yaptırın .15495
  • Giriş : 29.07.2007 / 23:23:00

Sünnet her yaşta yapılabilmekle beraber; özellikle 3-6 yaşlar arasında yapılması çocukta psikolojik travmaya yol açabileceğinden tavsiye edilmiyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Temizlik kurallarına uyulmadan ve bilinçsizce yapılan sünnetler, çocuğun ileri dönemlerdeki hayatını etkileyebilecek fiziksel ve psikolojik sorunlara neden olabiliyor. Yanlış sünnet operasyonu nedeni ile ortaya çıkan enfeksiyonel rahatsızlıklar ve kan kaybı da istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor. Memorial Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Uz. Dr. Erdal Alkan, 'Sünnet ile ilgili dikkat edilmesi gereken konular' hakkında bilgi verdi.

NE ZAMAN YAPILMALI?
Sünnet, penisin uç kısmını saran, tıp dilinde 'prepisyum' adı verilen sünnet derisinin belirli şekil ve uzunlukta cerrahi yolla kesilerek alınması ve penis uç kısmın açığa çıkarılması işlemidir. Sünnet her yaşta yapılabilmekle beraber; özellikle 3-6 yaşlar arasında yapılması çocuktaki psikolojik travmalardan dolayı pek tavsiye edilmez. Son zamanlarda yeni doğan bebeklerde; cerrahi işlemin kolaylığı, bebekte yara iyileşmesinin çabuk olması, sünnet sonrası bakımın kolaylığı ve yeni doğanda henüz kişilik teşekkül etmediği için psikolojik travma oluşturmaması nedeniyle en ideal yaş olarak kabul edilmektedir. 3-6 yaşlar arasındaki çocukların; kimlik gelişimi döneminde ve uyumsuz olmaları nedeniyle psikolojik etki oluşturmamak için zorunlu olmadıkça sünnet edilmesi tavsiye edilmez.
Sünnet sırasında derinin fazla ya da az bırakılması, kötü nedbe dokusu kalması, kanama, şekil bozuklukları, idrar yolunun zarar görmesi gibi kalıcı sakatlıklar ve enfeksiyon karşılaşılabilecek problemlerdir. Konuda deneyimli kişilere yaptırılması ile bu tür komplikasyonlar en aza indirilebilmektedir.

UYARILARI DİKKATE ALIN
Halk arasında doğuştan sünnetli ya da peygamber sünnetli olarak bilinen 'hipospadias' durumu varlığında kesinlikle sünnet yaptırılmamalıdır. Çünkü bu hastalarda idrar deliği olması gereken yerde değildir. Bu durumun ameliyatla düzeltilmesi gerekir. Yapılacak ameliyatlarda sünnet derisi kullanılmaktadır.
Ailede kan hastalığı ya da kanama hastalığı varsa çocuk hiç bir yakınması olmasa bile bir doktora başvurulmadan sünnet ettirilmemelidir.
Düşme ya da diş çekimi sonrası uzun süre kanama öyküsü olan, iğne yapıldıktan sonra veya bir darbe sonrası büyük şişlik ve çürükleri oluşan çocuklar ile zaman zaman kendiliğinden diş eti ya da burun kanaması olan çocukların mutlaka kan testleri yapıldıktan sonra sünnet edilmeleri gerekir. Ailede bulunan kronik hastalıklar, önceden geçirilmiş önemli rahatsızlıklar ve ameliyatlar da girişimi yapacak olan hekim tarafından bilinmelidir. Sorunları olan hastalarda sünnetten önce gerekli önlemler alınarak tehlikeli durumlar oluşmasının önüne geçilebilmektedir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious