Sünneti uzmanına yaptırın

Sünneti uzmanına yaptırın .15495
  • Giriş : 04.07.2007 / 07:42:00

Sünnet sezonu başladı, hemen hemen her gün toplu sünnetler yapılıyor. Ancak uzmanlar uyarıyor: Toplu sünnet zararlı, kalıcı hasar bırakabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sünnet, hastanede doktor tarafından yapılmalı Okulların kapanmasıyla birlikte sünnet mevsimi de açıldı.

Gerek toplu olarak belediyelerin düzenlediği, gerekse de ailelerin çocuklarına özel olarak yaptığı törenler eşliğinde erkek çocukları hayatlarının ilk ciddi cerrahi müdahalesiyle karşılaşıyorlar. Yeditepe Hastanesi Çocuk Cerrahisi'nden Doç. Dr. Selami Sözübir, sünnet esnasında gerekli cerrahi itinanın gösterilmemesinin önemli komplikasyonlara yol açabileceği konusunda uyarıyor ve gerçekleşmesi muhtemel komplikasyonları şöyle sıralıyor: Kanama, enfeksiyon, idrar yolları ve penise kalıcı hasarların verilmesi, hatalı sünnetler.

CİNSELLİĞİ DE ETKİLEYEBİLİR

Sterilizasyonun tam uygulanmaması, aynı aletlerin kullanılması, cerrahi teknik konusunda yeterli bilgiye sahip olunmamasının komplikasyonların görülme oranını artırdığına dikkat çeken Dr. Sözübir, her yıl yüzlerce çocuğun sünnet sonrası komplikasyonlarla hastanelere başvurduğunu belirtiyor. Bu gerekçeyle tekrar tekrar yapılan müdahalelerin çocuğun psikolojisini bozabileceğini söyleyen Dr. Sözübir, psikolojik olarak olumsuz etkilenen çocuğun, ilerideki cinsel hayatında sorunlar yaşayabileceğinin altını çiziyor. "Sünnetin anatomik, fizyolojik, psikolojik açıdan bilgisi olmayan kişiler tarafından, uygun olmayan yerlerde ve koşullarda yapılmasının kabul edilebilir hiçbir gerekçesi olamaz" diyor.

HERKESİN ORTASINDA OLMAZ

Toplu sünnetlerden kaçınılması gerektiğini belirten Dr. Sözübir, toplu sünnetlerin 1997 yılında Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yasaklandığına dikkat çekiyor. Dr. Sözübir, sünnet işleminin, düğünlerde herkesin ortasında gerçekleştirilmesine de karşı. "Bu, hem çocuğun mahremiyeti hem de çocuk hakları açısından sakıncalı. Onu izleyen diğer çocukların kan ve cerrahi aletleri görmesi de psikolojilerinin bozulmasına, sünnet korkusu yaşamalarına sebep olabilir" diyor.

6 YAŞINDAN SONRA

Sünnetin 1 yaşından önce veya 6 yaşından sonra yapılmasının en uygun seçim olduğunu belirten Dr. Sözübir, "2-4 yaş arası çocuklarda kimlik gelişimi gerçekleştiği, ben merkeziyetçilik ve uyumsuzluk gözlendiği için zorunlu olmadıkça sünnet yapılmamalı. Yapılacaksa bile mutlaka genel anestezi uygulanmalı" diyor.

YENİ DOĞAN SÜNNETİ

Dr. Sözübir, son zamanlarda yeni doğan dönemi yapılan sünnetin, cerrahi işlem ve bakımın kolaylığı, bebekte yara iyileşmesinin çabukluğu ve psikolojik travma oluşturmaması gerekçesiyle daha sık uygulanır hale geldiğini de belirtiyor. Yeni doğan döneminde yapılan sünnetin, çocuklukta gelişebilecek sünnet derisinin ucunda darlık, penis başının sünnet derisi ile boğulması ve sünnet derisi iltihaplanması gibi rahatsızlıkların oluşumunu da tamamen ortadan kaldırdığına dikkat çekiyor.

LOKAL ANESTEZİ BİR HATA

Sünnetin genel anesteziyle yapılmasının önemle altını çizen Dr. Sözübir, "Lokal anestezi bir an önce terk edilmeli. Çünkü lokal anestezik olarak kullanılan maddenin penis damarlarında spazm yaparak penisin kaybına bile sebep olması mümkün" şeklinde konuşuyor. Dr. Sözübir, dünyada birçok ülkede lokal anestezi ile sünnet yapılmasının bir hata olarak kabul edildiğini de belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious