'Sünni ve Şiiler kardeştir'

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi, "Türkiye'nin diğer komşularımızın aksine ülkemiz üzerinde emelleri yok"dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, Irak İstanbul Başkonsolosluğu'nda ülkesindeki son durumu değerlendirdi. Irak'ın uluslararası politikaların mücadele alanına dönüştüğünü vurgulayan Haşimi, ülkede bozulan bütünlüğü yeniden sağlanmasının da imkansız olmadığını ifade etti. Irak topraklarındaki Sünni ve Şii halkın tarih boyunca iyi geçindiğini hatırlatan Tarık Haşimi; "Güvenlik durumunun kötüye gitmesi Irak'ta yaşayan herkese zarar veriyor. Birlik olup bu durumu düzeltmekten başka alternatifimiz yok" dedi. Haşimi, Şii Başbakan Nuri Maliki'nin uzlaşma çabalarının iyi niyetle devam ettiğini ve bu konuda bazı ilerlemeler sağlandığını söyledi.

Irak'ta devam eden şiddet olaylarından İçişleri Bakanlığı'nda yuvalanmış güçleri sorumlu tutan Cumhurbaşkanı Yardımcısı, "Bakanlıkta bazı önde gelen bürokratlar ve yüksek rütbeli subaylar meydana gelen şiddet olaylarından büyük ölçüde sorumludur. Saldırılar, bu kişilerin planları dahilinde yapılıyor. Bu güçleri tasfiye etmek kolay değil" şeklinde konuştu. Tarık Haşimi, yabancı güçlerin ülkeden hemen çekilmesinin karışıklığa yol açabileceğini ifade ederek, önce devlet kurumlarında taşların yerine oturması gerektiğini vurguladı.

Tarık Haşimi, savaş nedeniyle büyük zarar gören Irak'ı yabancıların değil, kendi evlatlarının yeniden imar etmesi gerektiğini vurguladı. Haşimi, Türkiye'nin ise ülkesinin yeniden yapılandırılmasında yerini almasını istediklerini belirtti.

Aynı zamanda Sünni Irak İslam Partisi'nin de lideri olan Tarık Haşimi, Türkiye ile ilişkilerinin çok özel bir yer tuttuğunun altını çizdi. İki taraf arasında işbriliğinin güçlendirilmesi için samimi bir istek olduğunu söyleyen Tarık Haşimi şöyle konuştu: "Türkiye Irak üzerinde emelleri olan bir ülke değildir ve Irak'ın egemenliğine zarar verecek herhangi bir niyeti yoktur. Dolayısıyla (Irak'a) komşu ülkelerden ve tüm dünya ülkelerinden farklıdır." Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Irak üzerinde emelleri olan ülkeler konusunda ayrıntıya girmedi.

Tarık Haşimi'nin konuşmasını tamamlamasının ardından söz alan bir Iraklı, Türkmenleri Kerkük'ten kaçırmak için kentte saldırılar düzenlendiğini ifade etti. Haşimi ise, saldırıların tüm Iraklıları hedef aldığını vurguladı.

Tarık Haşimi, bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la İstanbul'da bir araya gelecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious