Sünnilere toplu infaz (3)

  • Giriş : 09.07.2006 / 00:00:00

Bağdat’ın Sünni mahallesinde toplu infazda 50 kişi öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Görgü tanıklarının ifadesine göre, mahalleden geçen araçları durduran maskeli ve silahlı kişiler kimlik kontrolü yaptı ve Sünnilerin kullandığı isimleri taşıyan kişileri kurşuna dizdi.

Olaydan sonra bölgeyi kordon altına alan Irak polisi ve ABD askerleri, cesetleri caddelerden toplayarak hastanelere götürdü. ABD askerleri, bölgede 2 gün boyunca sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Sünni Ulemalar Heyeti üyesi Muhammed El Feydi, saldırılardan Şii lider Mukteda El Sadr’a bağlı milisleri sorumlu tuttu. Feydi, "Bu olayları Mukteda El Sadr’a bağlı Abbas El Fetlavi milisleri gerçekleştiriyor" dedi. Dün gece aynı mahalledeki bir Şii camisini hedef alan bombalı araç saldırısında 2 kişi ölmüş, 9 kişi yaralanmıştı.

El Sadr’ın Basın Sözcüsü Abdulhadi El Daraci ise, bu iddiayı reddederek, "Cihad semtinde meydana gelen olaylardan biz sorumlu değiliz. Birileri kafalarına maskeleri gecirmiş insanlara saldırıyor. Biz bunun sorumlusu değiliz" dedi. Daraci, saldırganların Mehdi Ordusu milisleri gibi siyah üniforma giyerek mezhep çatışması çıkarmaya çalıştığını savundu. Başkentin batısındaki Sünni mahalleleri arasında kalan Şii bölgesi Şula’nın girişlerinde barikat kuran Sadr milisleri, bölge halkından evlerinden çıkmamalarını istedi. Milisler, Şiileri de benzer saldırılar düzenlenmesinden çekiniyor.

Sünni Başbakan Yardımcısı Selam El Zubayi ise El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, ’tam ve gerçek bir katliam’ sözleriyle nitelendirdiği saldırıdan güvenlik güçlerini sorumlu tuttu.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Sünni Uzlaşma Cephesi Başkanı Adnan Duleymi de Şii liderlerden bu katliamın önüne geçmelerini istedi.

Başkent Bağdat ve çevresindeki Sünni camilere önceki gün Cuma namazı çıkışında düzenlenen saldırılarda 15 kişi hayatını kaybetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious