Süper beyin'lerin sayısı artacak

Süper beyin'lerin sayısı artacak.13132
  • Giriş : 11.12.2007 / 09:00:00

TÜBİTAK'ın şu anda tek olan olimpiyatlara hazırlık kampı sayısı artacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Dairesi (BİDEB) Başkanı Prof.Dr. Cemil Çelik, Türkiye'nin genç yeteneklerini teşvik etmek ve geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek amacıyla düzenlenen uluslararası düzeydeki bilim olimpiyatlarının 1993'ten buyana TÜBİTAK tarafından organize edildiğini bildirdi.

Türkiye uluslararası bilgisayar, matematik, fizik, kimya ve biyoloji olimpiyatları ile Genç Balkan Matematik Olimpiyatı, Balkan Matematik Olimpiyatı ve Balkan Bilgisayar Olimpiyatı olmak üzere toplam 8 uluslararası olimpiyata katıldı.

Çelik, "Türkiye'nin 1993 yılından beri katıldığı uluslararası bilim olimpiyatlarında Türk öğrenciler, toplam 25 altın, 92 gümüş, 161 bronz ve 39 mansiyon kazanarak başarılarını kanıtladılar ve Türkiye'nin gurur kaynağı oldular" dedi.

Ulusal düzeyde gerçekleştirilen bilim olimpiyatlarına katılan ve derece alan öğrenciler arasından Türkiye'yi uluslararası yarışmalarda temsil edecek takımlar oluşturulduğunu ifade eden Çelik, bu yılki uluslararası olimpiyatlara hazırlanacak öğrenciler için düzenlenen bir haftalık yaz okuluna 144 öğrencinin katıldığını söyledi.

Hazırlık kamplarında öğrencilerin, Akdeniz, Ankara, Hacettepe, Gazi, ODTÜ, Bilkent, Ege, Kocaeli ve Mimar Sinan üniversiteleri ile İzmirYüksek Teknoloji Enstitüsünden, deneyimli öğretim üyeleri tarafından eğitildiğini anlatan Çelik, kamplarda çeşitli sosyal ve bilimsel etkinliklerin de yapıldığını, bu kampta başarı gösteren öğrencilerin eğitimlerinin kış okulunda devam edeceğini aktardı.

Cazip fırsatlar

Uluslararası olimpiyatlarda derece alan öğrencilere para ödülünün verildiğini hatırlatan Çelik, takımlarda yer alan ve üniversitelerin Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Tıbbi Bilimler alanlarından birine kayıt olanlara ayrıca TÜBİTAK tarafından öğrenimi süresince burs verildiğini ifade etti.

Çelik, "Ayrıca olimpiyat takımlarına seçilen öğrenciler ÖSS'ye girdikleri yıl, bir defaya mahsus olmak üzere uluslararası yarışmada aldıkları derecelerle orantılı ek katsayı uygulamasından; bu olimpiyatlarda altın, gümüş veya bronz madalya kazananlar ise üniversitelere sınavsız yerleştirilme olanaklarından yararlanabiliyorlar" diye konuştu.

Genç beyinlerin sayısı artırılacak

TÜBİTAK BİDEB Başkanı Prof. Dr. Çelik, bilim olimpiyatlarına hazırlanan öğrencilerin sayısının artırılmasının TÜBİTAK'ın öncelikleri arasında bulunduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Bu olimpiyatlara Türkiye'deki okullardan 500-600 okulun katılımını yeterli görmüyoruz. Olimpiyat takımlarına daha çok katılımın olması için öncelikle öğrencilerimizi hazırlayacak öğretim üyelerimizin sayısının arttırılması gerekiyor.

Onun için biz önümüzdeki yıldan itibaren öğretim üyelerine yönelik bir duyuruya çıkacağız. Matematik, fizik, kimya, biyoloji ve bilgisayar dalındaki tecrübeli öğretim üyelerinin bu kamplarda görev almaları için gereken altyapıları hazırlayacağız.

Bunun için gereken tüm maddi imkanları da sağlayacağız. Bizim şimdiki olimpiyat kampımızda 150 öğrenci eğitim alıyor. Yeni başlatacağımızproje ile ileride bu sayının 5 katına çıkarılmasını amaçlıyoruz."

Tüm okulların katılımı hedefleniyor

Ortaöğretim öğrencileri arasındaki proje yarışmalarında da başvuru yapılan bölge sayısını arttırdıklarını ve böylece yarışmaya katılan öğrenci ve proje sayısında büyük artışlar yaşandığını vurgulayan Çelik, buradaki başarıyı bilim olimpiyatlarında da görmek istediklerini belirtti.

Çelik, olimpiyatlara hazırlığın yapıldığı kamp sayısını ve kamplarda ders verecek öğretim üyesi sayısının 2 yıl sürecek bir çalışma ile arttırılacağını belirterek, "Tüm okullardaki öğrencilerimizin bu olimpiyatlara katılımını sağlamayı hedefliyoruz.

Amacımız, Türkiye'nin her köşesindeki üstün yetenekli çocukları da bu havuza dahil etmek. Bunun için de öncelikle kamplarda görev alacak olimpiyatçıları yetiştirecek olan öğretim üyesi sayısını artırmayı planlıyoruz" dedi.

Yurtdışında pek çok saygın üniversitede, uluslararası olimpiyatlarda derece alan Türk araştırmacıların bulunduğunu anlatan Çelik, bu genç araştırmacıları da olimpiyat kamplarına davet edeceklerini ve böylece gençlere model olmalarını sağlayacaklarını ifade etti.

Bu yılın şampiyonları

Türkiye'nin genç beyinleri bu yıl, Rodos, Bulgaristan, Moldova, İran, Kanada, Rusya ve Vietnam'da düzenlenen bilim olimpiyatlarında da gösterdikleri başarılarla Türkiye'yi temsil ederek, büyük başarılara imza attılar.

Bu yıl 24 Nisan-02 Mayıs tarihleri arasında Rodos'ta düzenlenen 24.Balkan Matematik Olimpiyatı'na Türkiye adına gönderilen Cafer TayyarYıldırım altın, Süreyya Emre Kurt gümüş, Melih Üçer, Semih Yavuz ve Tuğba Uzluer de bronz madalya kazandılar.

25-30 Haziran tarihleri arasında Bulgaristan'da düzenlenen 11. Genç Balkan Matematik Olimpiyatı'na Türkiye adına katılan Mustafa Çomoğlu ve Muhammed Said Gündoğan altın, Fatih Atalı, Elif Güner ve Polat Polatkan gümüş ve Ali Şengül bronz madalya aldılar.

7-13 Temmuz tarihleri arasında Moldova'da düzenlenen 15. Balkan Bilgisayar Olimpiyatı'na katılan Kaan Soral ve Ahmet Rıdvan Doğan bronz madalya ile döndüler.

13-22 Temmuz tarihleri arasında İran'da düzenlenen 38. Uluslararası Fizik Olimpiyatı'na katılan Onur Örnek altın ve Belemir Çoban bronz madalya, Hakan Atakişi, Yusuf Büyükdağ ve Aykut Argun ise mansiyon ödülü kazandılar.

15-22 Temmuz tarihleri arasında Kanada'da düzenlenen 18. Uluslararası Biyoloji Olimpiyatı'na Türkiye adına bu yıl Mehmet Neşet Özel, Mehmet Tekden, Alp Buğra Başat ve Ecem Zeliha Ergün gönderildi. Tüm öğrenciler gümüş madalya aldılar.

15-24 Temmuz tarihleri arasında Rusya'da düzenlenen 39. Uluslararası Kimya Olimpiyatı'na Türkiye adına bu yıl katılan öğrencilerden Hande Boyacı altın, Doğukan Dikmen ve Ahmet Selim Han da bronz madalya aldılar.

19-31 Temmuz tarihleri arasında Vietnam'da düzenlenen 48. Uluslararası Matematik Olimpiyatı'na Türkiye adına bu yıl Cafer Tayyar Yıldırım, Melih Üçer, Süreyya Emre Kurt, Burak Sağlam, Semih Yavuz ve Tuğba Uzluer gönderildi. Cafer Tayyar Yıldırım altın; Melih Üçer ve Süreyya Emre Kurtgümüş; Burak Sağlam ve Semih Yavuz bronz madalya; Tuğba Uzluer mansiyon ödülü kazandılar.

Bu yıl TÜBİTAK XV. Ulusal Bilim Olimpiyatları ve XII. Ulusal İlköğretim Matematik Olimpiyatı ödülleri, 12 Aralık 2007 Çarşamba günü MEB Şura Salonu'nda düzenlenecek törenle verilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious