"Süper" bilgisayarlar için anlaşma

  • Giriş : 14.04.2008 / 20:39:00

Amerikan Savunma Bakanlığı, daha hızlı, daha az enerji harcayan ve daha az yer kaplayan ''süper'' bilgisayarlar yaratmak için planladığı yeni araştırması için Sun Microsystems'le anlaşma yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sun Microsystems'ten yapılan yazılı açıklamada, ABD Savunma Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı'nın (DARPA), Sun Microsystems'ın mikroçip bağlantılarını optik ağlar aracılığıyla sağlamaya yönelik 5.5 yıllık araştırma projesi için 44.29 milyon dolar ayırdığı aktarıldı.

Sun Microsystems'in yeni projesinin, düşük maliyetli, yüksek performanslı ve yüksek üretkenliğe sahip sistemlerin gelişimini hızlandıracağı belirtilerek, projenin düşük maliyetli bir dizi yongayı birbirine bağlayarak "süper" bilgisayarlar yaratmayı mümkün hale getireceği, böylece bugünün büyük bilgisayar sistemlerinde yaşanan maliyet ve performans sıkıntılarının ortadan kalkacağı vurgulandı.

Açıklamada, "Bugüne kadar görülmemiş yüksek bant genişliği, düşük gecikme süresi ve paralel bilgi işlem yongaları arasında daha az enerji harcayan bağlantılar sağlayacak olan bu proje, birçok kurum ve kuruluşun enerji araştırma, bioteknoloji ve hava modelleme gibi yüksek performansve iletişim ihtiyacı barındıran uygulamaları kullanmasına olanak tanıyacak" denildi.

Sun'ın programının optik sinyallemeyi tek bir sanal "makroçip"te düşük maliyetli yonga dizileri oluşturan yeni bir teknoloji ile birleştirdiği, uygun fiyatlı yongaların bu şekilde bir araya gelmesiyle, çok büyük boyutlarda tek bir yonga gibi çalışan sistemler oluşacağı ifade edildi.

Makroçipteki uzun bağlantıların, düşük gecikme süresi, yüksek bant genişliği ve silikon optiğin düşük enerji tüketimine olanak tanıyacağı, Sun ve DARPA'nın bu program ile bu optik bağlantıların maliyetini çok daha ciddi biçimde düşürecek teknolojileri araştıracağı ve böylece yeni sanal "süper" bilgisayarların doğacağı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious