Süper güçler İran'a önerilecek teşvik paketi üzerinde anlaştı

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett, İran'ın nükleer programıyla ilgili geniş kapsamlı teklifler üzerinde anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İngiltere Dışişleri Bakanı, İran'ın müzakerelere yanaşmaması durumunda Güvenlik Konseyi'nin ileri adımlar atması konusunda da anlaştıklarını ifade etti.

"İran'ın önünde iki yol var" diyen Margaret Beckett, Tahran yönetimine 'olumlu olan yolu seçmesi ve kendisine önemli yararlar sağlayacak bu kıymetli teklifi ciddî olarak düşünmesi' çağrısı yaptı. Beckett, teklif paketi hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

İran daha önce uranyum zenginleştime hakkını tanımyan önerileri reddedeceğini duyurmuştu. ABD Dışişleri Bakannı Condoleezza Rice'ın dün, bu faaliyetleri durdurmaları halinde nükleer konuları çok taraflı olarak müzakere edebileceklerini açıklamasını olumlu karşılayan İran, ABD'nin ön şartını yine reddetmişti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ile Almanya'nın dışişleri bakanları İran'a önerilecek paketi görüşmek üzere bugün Viyana'da bir araya gelmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious