Süper Lİg'de ince hesaplar

Süper Lİg'de ince hesaplar.9074
  • Giriş : 25.05.2009 / 08:33:00

Turkcell Süper Lig'de son haftaya girilirken, şampiyonluk yarışı, Avrupa Ligi yarışı ve düşmeme yarışında işler averaja kalabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ŞAMPİYONLUK YARIŞI

Turkcell Süper Lig'de son haftaya lider Beşiktaş 68, Sivasspor 66 ve Trabzonspor ise 65 puanla girecek.

Beşiktaş deplasmanda Denizlispor ile, Sivasspor yine deplasmanda Galatasaray ile ve Trabzonspor ise sahasında Fenerbahçe ile karşılaşacak.

Takımların puanları gereği şampiyonluk yarışı 3'lü averaja kalmayacak.

a) Beşiktaş son hafta berabere kalır, Sivasspor da kazanırsa iki takımın puanları 69 olacak ve şampiyonluk ikili averaja kalacak. İki ekibin Sivas'ta ve İstanbul'da yaptığı maçlar 1-1 sona erdiği için, şampiyonu genel puantajdaki gol averajı belirleyecek.

b) Beşiktaş son hafta mağlup olur, Sivasspor berabere kalır ve Trabzonspor da galip gelirse; 3 takımın puanları; Beşiktaş 68, Trabzonspor 68, Sivasspor 67 olacak. Beşiktaş ile Trabzonspor arasındaki ikili averajda puan ve gol averajı aynı olduğu için (Deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmıyor), şampiyonu genel puantajdaki gol averajı belirleyecek.

c) Beşiktaş son hafta mağlup olur, Sivasspor kazanırsa ve Trabzonspor da galip gelirse, Sivasspor 69 puanla şampiyon olacak. Beşiktaş ve Trabzonspor ise 68 puanda yer alacak. Şampiyonlar Ligi biletini kimin alacağı ise yine "b" şıkkındaki gibi belirlenecek.

d) Beşiktaş son hafta kazanırsa diğer hiçbir olasılığı bakılmadan şampiyon olacak. Sivasspor'un yenilmesi, Trabzonspor'un beraberliği halinde ise iki takımın da puanı 66 olacak. Şampiyonlar Ligi biletini kimin alacağı ise ikili averajla belirlenecek. İki takım arasında yapılan maçlarda Sivasspor'un rakibine karşı puan avantajı olduğu için böyle bir durumda Sivasspor ligi ikinci sırada bitirecek ve Şampiyonlar Ligi'ne gidecek. Trabzonspor ise Avrupa Ligi'ne katılma hakkı kazanacak.

AVRUPA LİGİ YARIŞI

Turkcell Süper Lig'de Avrupa Ligi'ne gitmek için 3 takım çekişirken, son hafta öncesinde Fenerbahçe 58, Galatasaray 58 ve Bursaspor ise 55 puanda yer alıyor.

a) Kurallar gereği Fenerbahçe kupa finalisti olduğu için Avrupa Ligi'ne gidebilmesi için Beşiktaş'ın ligi ilk iki sırada bitirmesi gerekiyor. Beşiktaş'ın ligi ilk iki içinde bitirememe ihtimali yukarıda belirtilen "c" maddesine göre gerçekleşebilir.

Böyle bir tablo içinde Fenerbahçe'nin Avrupa Ligi'ne gidememesi için tek bir ihtimalin gerçekleşmesi gerekebileceği düşünülebilir. Son hafta Fenerbahçe yenilir, Galatasaray kazanır veya berabere kalır, Bursaspor da kazanırsa; Galatasaray 59 veya 61 puan, Fenerbahçe ile Bursaspor ise 58 puanda yer alacak.

Ligde 5. sırada yer alacak ve Avrupa Ligi'ne takımın kim olacağı ise ikili averaja bakılarak belirlenecek. İkili averaja bakıldığında puan eşitliği göze çarparken, gol averajı daha iyi olan Fenerbahçe ligi 5. sırada bitirecek ve Avrupa Ligi'ne gidecek.

b) Bir başka durum da 3 takımın da aynı puanla ligi bitirmesi halinde olacak. Bu durumda her 3 takımın puanları 58 olacak ve 3 'lü averaj sistemi devreye girecek. Galatasaray son maçını kaybeder, Fenerbahçe yenilir ve Bursaspor kazanırsa 3'lü averaja bakılacak.

3'lü averajda takımların arasında ayrı bir puan tablosu yapılacağından, buna göre bu ekiplerden 7 puan alan Fenerbahçe ligi 4., 6 puan alan Bursaspor 5. ve 4 puan alan Galatasaray ise 6. olacak ve Avrupa Ligi'ne gidecek son takım Bursaspor olacak.

c) Fenerbahçe'nin son maçında berabere kalması veya galip gelmesi; Galatasaray'ın son maçını kaybedip, Bursaspor'un son maçını kazanması halinde ise, Fenerbahçe ligi 4. sırada bitirecek. 58 puanda yer alacak Bursaspor ve Galatasaray'dan hangisinin Avrupa Ligi'ne gideceği ise ikili averajla belirlenecek. İkili averaja bakıldığı zaman iki ekibin puan ve gol averajı eşit olduğundan, Avrupa Ligi'ne kimin gideceğini genel puantajdaki gol averajı belirleyecek.

LİGDE KALMA YARIŞI

Turkcell Süper Lig'de son haftaya girilirken düşme korkusu yaşayan 4 takım göze çarpıyor. 35 puanlı Konyaspor, 37 puanlı Antalyaspor, 38 puanlı Denizlispor ve 38 puanlı Gençlerbirliği arasından bir takım Süper Lig'e veda edecek.

a) Konyaspor'un son maçını kazanır, Antalyaspor kaybederse ligden düşüecek takım 37 puanda kalacak olan Antalyaspor olacak.

b) Konyaspor'un son maçını kazanması, Antalyaspor'un berabere kalması, Gençlerbirliği ve Denizlispor'un yenilmesi halinde ise bu 4 takım 38 puanda yer alacak ve ligden düşücek son takımı 4'lü averaj belirleyecek..

4'lü averajda takımların arasında ayrı bir puan tablosu yapılacağından, buna göre bu ekiplerden 9 puanlı Antalyaspor, yine 9 puanlı Denizlispor, 8 puanlı Konyaspor ligde kalacak, 6 puanda yer alan Gençlerbirliği ise lige veda edecek.

c) Konyaspor'un son maçını kazanması, Antalyaspor'un son maçında galip gelmesi, Gençlerbirliği ve Denizlispor'un maçlarını kaybetmesi halinde Antalyaspor 40 puanla ligde kalacak.

Diğer 3 takım ise 38 puana gelecek ve ligden düşüecek takımı 3'lü averaj belirleyecek. 3'lü averajda takımların arasında ayrı bir puan tablosu yapılacağından, buna göre bu ekiplerden Gençlerbirliği 6 puan, yine Denizlispor 6 puana sahip olacak ve 2 puanda yer alan Konyaspor ise lige veda edecek.

d) Konyaspor'un kazanması, Antalyaspor'un kazanması, Gençlerbirliği'nin kazanması ve Denizlispor'un yenilmesi halinde ise; Antalyaspor 40 puanla ligde kalacak, Gençlerbirliği de 41 puanla ligde tutanacak.

Konyaspor ve Denizlispor ise 38 puanda kalacak ve ligden düşen takımı 2'li averaj belirleyecek. İki takım arasındaki ikili averaja göre Denizlispor puan olarak rakibini geride bırakacak ve ligden düşen son takım Konyaspor olacak

e) Konyaspor'un kazanması, Antalyaspor'un kazanması, Denizlispor'un kazanması ve Gençlerbirliği'nin yenilmesi halinde ise; Antalyaspor 40 puanla ligde kalacak, Denizlispor da 41 puanla ligde tutanacak.

Konyaspor ve Gençlerbirliği ise 38 puanda kalacak ve ligden düşen takımı 2'li averaj belirleyecek. İki takım arasındaki ikili averaja göre Gençlerbirliği puan olarak rakibini geride bırakacak ve ligden düşen son takım Konyaspor olacak

f) Konyaspor'un son maçını kazanması, Antalyaspor'un berabere kalması, Gençlerbirliği ve Denizlispor'un da galip gelmesi halinde ise; Konyaspor ve Antalyaspor 38 puanda yer alacak. Ligden düşen takımı 2'li averaj belirleyecek. İki takım arasındaki ikili averaja göre Konyaspor puan olarak rakibini geride bırakacak ve ligden düşen son takım Antalyaspor olacak

g) Konyaspor'un son maçını kazanması, Antalyaspor'un berabere kalması, Gençlerbirliği'nin kazanması ve Denizlispor'un da yenilmesi halinde ise; Konyaspor, Antalyaspor ve Denizlispor 38 puanda yer alacak.

3 takım da 38 puanda olacağından ligden düşen son takımı 3'lü averaj belirleyecek. 3'lü averajda bu takımların arasında ayrı bir puan tablosu yapılacağından, buna göre bu ekiplerden Denizlispor 7 puan, yine Konyaspor 7 puana sahip olacak ve 3 puanda yer alan Antalyaspor ise lige veda edecek.

h) Konyaspor'un son maçını kazanması, Antalyaspor'un berabere kalması, Gençlerbirliği'nin kaybetmesi ve Denizlispor'un da kazanması halinde ise; Konyaspor, Antalyaspor ve Gençlerbirliği 38 puanda yer alacak.

3 takım da 38 puanda olacağından ligden düşen son takımı 3'lü averaj belirleyecek. 3'lü averajda bu takımların arasında ayrı bir puan tablosu yapılacağından, buna göre bu ekiplerden Gençlerbirliği 7 puan, yine Konyaspor 7 puana sahip olacak ve 3 puanda yer alan Antalyaspor ise lige veda edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*